Spis treści
Hortensje to bardzo popularne rośliny, które uprawiać można w donicy oraz ogrodzie.
Odmiany hortensji:
- bukietowe
- ogrodowe
- krzewiaste
- dębolistne (jej liście jesienią przebarwiają się na czerwono i bordowo)
- pnące
Odmiany różnią się m. in. porą kwitnienia, wielkością i kształtem kwiatostanów. Pielęgnację należy dobrać do odmiany hortensji.
Kiedy kwitną hortensje?
W naturalnym środowisku, wsadzone do gruntu hortensje kwitną od wczesnego lata do późnej jesieni. Pod koniec zimy możemy kupić kwitnące hortensje w donicach.
Jakie stanowisko dla hortensji?
Większość odmian hortensji preferuje półcień. Powinny być też osłonięte od wiatrów. Hortensje bukietowe i krzewiaste radzą sobie też w nasłonecznionym miejscu. Hortensje pnące mogą być uprawiane w cieniu.
Jaka ziemia dla hortensji?
Dla hortensji zalecana jest ziemia kwaśna lub lekko kwaśna. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i dobrze napowietrzone.
Co zrobić by hortensje obficie kwitły?
Hortensje lubią wilgotne podłoże. Należy je regularnie podlewać. W upalne i gorące dni podlewamy je codziennie, rano lub wieczorem. Nie należy jednak hortensji przelewać, nie moczymy liści i kwiatów. Więcej szczegółów w poniższej galerii - tam poznasz triki, by hortensje kwitły obficie.
By zatrzymać wilgoć, warto zastosować ściółkowanie podłoża, czyli pokryć ziemię wokół rośliny materiałem organicznym (np. kora, skoszona trawa, słoma, zrębki) lub nieorganicznym.
Żeby hortensje zachwycały kwiatami, potrzebują nawożenia. Stosujemy je już od wczesnej wiosny, w marcu lub kwietniu. Polecane są nawozy organiczne, np. kompost, obornik czy biohumus. Dodatkowo można zastosować nawozy mineralne przeznaczone do hortensji. Unikamy preparatów uniwersalnych, mających w składzie wapń.
Hortensje bukietowe i krzewiaste należy też co roku, wczesną wiosną, przycinać.
Zabieg wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, zanim pojawią się liście. Dzięki niemu możemy liczyć na obfite kwitnienia i zagęszczenie pędów.
