22 lutego Orlen Copernicus Toruń 2022, najsilniej obsadzony polski halowy mityng lekkoatletyczny. Na starcie staną nie tylko najwięksi bohaterowie lekkoatletycznego stadionu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, ale także będący w znakomitej formie zawodnicy, których w Tokio zabrakło.
Jedną z gwiazd będzie pięciokrotna mistrzyni olimpijska Elaine Thompson-Herah, która w Tokio stanęła na najwyższym stopniu podium w trzech konkurencjach – na 100 metrów, 200 metrów oraz w sztafecie 4x100 metrów. W Toruniu zmierzy się m.in. z Ewą Swobodą, która kilka dni temu w Łodzi pokazała fantastyczną szybkość, uzyskując na 60 metrów czas 7.00.
– Nie obiecuję, ale myślę, że ten wynik 7.00 będzie poprawiony. Bardzo lubię biegać w hali i sądzę, że hale też mnie lubią. Jestem głodna tego wszystkiego, bo nie chce mi się już siedzieć i płakać przed telewizorem, oglądając finały setki czy finały sześćdziesiątki – mówi Swoboda.
Arena Toruń jest idealnym miejscem, aby złamać barierę 7 sekund. To właśnie u nas polska sprinterka pierwszy raz pobiła rekord kraju. 12 lutego 2016 roku podczas mityngu Copernicus Cup pokonała 60 m w czasie 7,07: halowy rekord Polski i jednocześnie rekord świata juniorek.
Kolejne lata nie były jednak dla niej udane. - Ewa miała ona pecha w poprzednim roku, który straciła przez koronawirusa i kontuzje - mówi Marek Plawgo, dwukrotny igrzysk olimpijskich (Ateny 2004 i Pekin 2008). - Zresztą w ogóle szczyt formy miała jakiś czas temu. Później do niej nawiązywała, ale to nie był progres, jakiego się spodziewaliśmy. Pobiła rekord świata juniorek i wydawało się, że kwestią czasu będzie, gdy zacznie biegać poniżej siedmiu sekund. Wkrótce zaczęliśmy wątpić, ja też, że to się kiedyś wydarzy. Tymczasem Ewa zrobiła to, co w sporcie jest najpiękniejsze. Swoim biegiem jakby powiedziała tym, którzy w nią zwątpili: "potrzymajcie mi piwo".
Ewa Swoboda. Utalentowana sprinterka, miłośniczka zwierząt, ...
Swoboda aktualnie otwiera światy ranking halowy sprinterek. Czy jest w stanie pobiec jeszcze szybciej? Z pewnością wiele zależy od Elaine Thompson-Herah, ich bezpośrednia rywalizacja może wyśrubować rekord Polski. Fenomenalna Jamajka dominuje przede wszystkim na otwartym stadionie, ale w hali ma także imponujący rekord życiowy 6.98. W tym sezonie jeszcze nie biegała na 60 m, więc jej forma jest zagadką.
W trakcie mityngu ORLEN Copernicus Cup dwoje zawodników podejmie próbę bicia rekordu świata – Etiopka Gudaf Tsegay na 1500 metrów kobiet (3:53.09) oraz jej rodak Selemon Barega na 3000 metrów mężczyzn (7:24.90).
Tegoroczny cykl World Athletics Indoor Tour w złotej kategorii obejmuje siedem mityngów. Rozpoczął się 28 stycznia w niemieckim Karlsruhe, a zakończy 2 marca w Madrycie. ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022, który odbędzie się w Arenie Toruń 22 lutego, będzie przedostatnią imprezą w cyklu. Sprzedaż biletów odbywa się w portalach Ebilet.pl i Ticketmaster.pl. Ceny wejściówek zaczynają się od 30 złotych.
