Skierowana jest ona do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. Polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach i na specjalnych drukach najważniejszych informacji o ich stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki. Koperta zwiera też dane kontaktowe do najbliższych lub znajomych. Dołączane do niej są także specjalne naklejki. Jedną umieszcza się na drzwiach wejściowych (od strony mieszkania). Informuje o tym, że w domu znajduje się "Koperta życia". Druga znajduje się w miejscu gdzie dokument jest przechowywany. Ratownicy sugerują, że najlepsza do tego celu jest lodówka. Znajduje się w każdym domu i łatwo ją zlokalizować.
Inowrocławska "Koperta życia" funkcjonuje od początku bieżącego roku. Dotychczas wydano ponad 3200 "Kopert". Wciąż pojawiają się nowi zainteresowani.
- Mamy sygnały, że w wielu domach ratownicy natykają się na naklejki informujące o obecności "Koperty życia". Bardzo się cieszę, że ten pomysł tak dobrze się przyjął. Kiedy w lutym zwracałem się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o rozpropagowanie akcji, nie podejrzewałem, że spotka się ona z tak dużym oddźwiękiem. Serdecznie dziękuję tym, którzy zachęcali mieszkańców do pobrania i wypełnienia "Kopert życia" - zauważa prezydent Ryszard Brejza.
Z kolei Jacek Pawlak, zastępca kierownika Zakładu Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego podkreśla, że informacje zawarte w "Kopertach życia" w kilku przypadkach pomogły w zastosowaniu prawidłowych procedur medycznych przez ratowników. - W naszej opinii kontynuowanie tej akcji jest jak najbardziej zasadne - dodaje.
"Koperty życia" są cały czas dostępne w Wydziale Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta przy al. Henryka Sienkiewicza 1, pokój 5, a także w Biurze Obsługi Interesantów i Kontroli Urzędu Miasta, przy ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36.
Tomasz Gollob o swoim wypadku w rozmowie z pomorska.pl