Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coś je gryzie

Malwa
Latem musimy często sprawdzać, czy naszych  roślin balkonowych nie zaatakowały choroby i  szkodniki.
Latem musimy często sprawdzać, czy naszych roślin balkonowych nie zaatakowały choroby i szkodniki. Burda Polska
Musimy teraz często zaglądać na balkon i sprawdzać, jak się czują nasze rośliny. Także rośliny doniczkowe wymagają szczególnej troski. Zwracajmy uwagę na przebarwienia liści, plamy na kwiatach i szkodniki.

     Nie wszystkie żółte czy brązowe plamy na liściach świadczą o chorobie grzybowej. Bardzo często zapominamy o systematycznym nawożeniu, co już po kilku dniach odbija się na kondycji roślin balkonowych. Rośliny doniczkowe dłużej wytrzymują w dobrej kondycji, ale w okresie wegetacji nie możemy zapominać, że należy je dokarmiać.
     Choroby fizjologiczne
     
Kiedy liście między nerwami żółkną, a wzdłuż nerwów pozostają zielone, oznacza to chlorozę wywołaną niedoborem azotu, magnezu lub żelaza. Chloroza jest skutkiem niesystematycznego nawożenia roślin lub stosowania do podlewania twardej wody (zawierającej za dużo wapnia). Zwalczanie polega na podlewaniu kwiatów co drugi dzień przez 2 tygodnie roztworem siarczanu żelazawego (1 g siarczanu na litr wody) lub nawozem chelatowym, np. dla surfinii.
     Jeśli całe rośliny są jasnozielone, a liście i kwiaty drobnieją, jest to prawdopodobnie objaw zagłodzenia. Trzeba jak najszybciej podlać je nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących (balkonowe) lub dla roślin o ozdobnych liściach (doniczkowe). Producenci oferują specjalne nawozy dla różnych grup roślin, jest więc w czym wybierać. Nawożenie roślin balkonowych musimy powtarzać przez cały sezon wegetacyjny co 5-7 dni (tylko surfinie nawozimy przy co drugim podlewaniu), a roślin doniczkowych co 2 tygodnie.
     Nadmiar nawozów azotowych, przy jednoczesnym braku fosforu i potasu lub nieodpowiednie stanowisko (za bardzo zacienione) sprawiają, że rośliny tworzą dużo ciemnozielonych liści, ale nie kwitną. Należy zapewnić im więcej światła i zastosować specjalistyczne nawozy dla roślin balkonowych.
     Może się też zdarzyć, że na powierzchni podłoża pojawi się zielony mech, a ziemia będzie bardzo wilgotna. Przyczyną zalania podłoża jest brak otworów odpływowych w pojemniku. Błąd musimy naprawić. Jeśli jednak nie zdążymy, a rośliny zwiędną i zaczną zamierać, nic już ich nie uratuje. Trzeba je wyrzucić.
     Zalanie podłoża jest też przyczyną częstej choroby pelargonii bluszczolistnych - edemy. Na liściach widoczne są wtedy suche plamki korkowe.
     Choroby bakteryjne
     
Kiedy na liściach pelargonii pojawiają się niewielkie, okrągłe, żółte lub żółtobrązowe plamy, następnie liście żółkną i więdną, a na roślinie widać pojedyncze zbrązowiałe łodygi oznacza to, że pelargonie zakażone zostały zarazą bakteryjną.
     Jeśli brzegi liści pelargonii przebarwiają się na jasnozielono, następnie żółkną, brązowieją i zwijają się oznacza to zakażenie przez bakterie wywołujące tłustą plamistość bakteryjną. Choroba poraża też begonie.
     Kiedy zauważymy rośliny zaatakowane przez choroby bakteryjne, należy delikatnie wyjąć je ze skrzynki i wyrzucić, a pozostałe podlać roztworem Miedzianu 50 WP i opryskiwać biopreparatem Biosept 33 SL.
     Choroby grzybowe
     
Podczas wilgotnej pogody nasze rośliny narażone są na atak szarej pleśni. Chorobę poznajemy po klinowatych, brunatnych plamach na liściach i łodygach. Przy dużej wilgotności plamy pokrywają się szarym, kożuchowatym, pylącym nalotem. Zapobiegamy chorobie przerzedzając rośliny, podlewając je tak, żeby nie moczyć liści oraz opryskując kilkakrotnie co 7 dni preparatami: Biosept 33 SL, Euparen, Rovral Flo 255 SC, Ronilan lub Sumilex 500 SC.
     Mączniak prawdziwy objawia się białym mączystym nalotem na liściach, pędach i kielichach kwiatowych. Przy silnym porażeniu rośliny zamierają. Mączniakowi także sprzyja wilgoć i chłód. Kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy tej choroby, powinniśmy opryskać rośliny preparatem: Baycor, Nimrod, Rubigan lub Saprol. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodnie.
     Na liściach może też pojawić się rdza. Na spodniej stronie liści widoczne są wtedy koncentrycznie ułożone skupienia zarodników. W tych miejscach na górnej stronie liści widać żółte plamy. Rdzę zwalczy Baymat AE lub Dithane M-45. Rozwój choroby ograniczy Biosept 33 SL.
     Szkodniki
     
Kiedy na górnej stronie liści zobaczymy drobne żółtawe plamki, a na dolnej - pajęczynki z malutkimi pajączkami, oznacza to atak przędziorków, które szczególnie lubią upalną i suchą pogodę. Pajączki zwalczamy preparatami: Torque 50 WP, Neoron 500 SC i Nissorun 10 EC.
     Chyba wszyscy znamy mszyce - owady żyjące w koloniach, oblepiające pędy roślin. Po ataku mszyc liście roślin są poskręcane, pomarszczone, a pędy pokryte lepką wydzieliną (uwaga: pędy pokryte lepką wydzieliną mają surfinie, ale jest to ich cecha gatunkowa). Mszyce zwalczy Pirimor lub Pirimix, Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP, ABC na mszyce, Provado Plus AE, Afidol AL. Opryski musimy wykonać kilkakrotnie co 7 dni. Na wydzielinie mszyc często widać czarny nalot. To grzyby sadzaki. Nie szkodzą roślinie, ale ją szpecą.
     Jeśli płatki kwiatów są pokryte białymi plamkami, a na liściach widać srebrzyste przebarwienia, oznacza to obecność wciornastków. Rośliny należy opryskać preparatem: Applaud, Actellic, Talstar, Decis lub Orthene.
     Gdy nad naszymi roślinami unoszą się maleńkie białe muszki, oznacza to atak mączlika szklarniowego. Przeciwko szkodnikowi stosujemy Talstar 100 EC, Nomolt, Mospilan 20 SP, Provado Plus AE lub Provado Combi Pin (pałeczki doglebowe).
     ---
     Zabiegi chemiczne należy wykonywać bardzo starannie, opryskując również spód liści. Ciecz musi dokładnie pokryć liście i pędy roślin. Dlatego najlepiej użyć opryskiwaczy, które rozbijają roztwór na bardzo drobne kropelki. Roślin doniczkowych nie wolno opryskiwać w mieszkaniu. Wynosimy je na balkon lub do ogrodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska