
Lek. med. Bartosz Fiałek ma koronawirusa i w mediach społecznościowych opublikował poradnik, jak leczyć się w domu. Wskazówki dr Fiałka w dalszej części galerii.
Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo

Które objawy Covid-19 są alarmujące?
Wśród objawów alarmujących, które powinny skłonić pacjentów do szukania pomocy lekarskiej dr Bartosz Fiałek wymienia:
● Duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza czy trudności w oddychaniu.
● Przetrwały ból w klatce piersiowej.
● Gorączkę niereagującą na standardowe leki przeciwgorączkowe, czyli nieustępującą po ich przyjmowaniu.
● Sinicę, która może być wyrazem obniżonej saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem (przede wszystkim sine usta, sina twarz).
● Niemożność utrzymania stanu czuwania i inne zaburzenia neurologiczne, jak np. zaburzenia mowy, siły mięśniowej czy widzenia.

Łagodny przebieg zakażenia koronawirusem - objawy
Jak podkreśla lekarz, łagodny przebieg zakażenia nowym koronawirusem manifestuje się klinicznie podobnie do zakażenia innymi gatunkami wirusów, które wywołują infekcje dróg oddechowych. Możemy notować podwyższoną ciepłotę ciała/gorączkę, osłabienie, zmęczenie, katar (rzadko), kaszel (suchy/produktywny), utratę węchu oraz smaku, mialgię (bóle mięśni), artralgię (bóle stawów), bóle głowy, zagałkowe bóle oczu, zapalenie spojówek, zaburzenia gastryczne (nudności/wymioty).
Na tę chwilę jedynym lekiem zarejestrowanym przez FDA (USA) do leczenia COVID-19 jest remdesiwir (u hospitalizowanych pacjentów po 12. roku życia).

Co robić, kiedy leczymy COVID-19 w domu? - wskazówki dr. Bartosza Fiałka
● Żadne suplementy, w tym witaminy A, z grupy B, C, D3, E, cynk, liofilizat z buraka, magnez etc, nie są zalecane w leczeniu COVID-19. Najbliżej jest do tego witaminie D3, jednak dotychczas nie powstały oparte na dowodach naukowych zalecenia. Ze swojej praktyki (dr Fiałek jest specjalistą w dziedzinie reumatologii, pracuje też na SOR - przyp. red.) napiszę (a leczę i niedobory witaminy D3 i suplementuję witaminę D3 z wapniem choćby w przypadku osteoporozy), że samodzielne przyjmowanie wysokich dawek witaminy D3 może być bardzo groźne. Dostosowanie odpowiedniej dawki nie jest łatwe, a niewykluczenie przeciwwskazań przed włączeniem leczenia, może skutkować zagrożeniem zdrowia.