Cukrzyca jest zaburzeniem przemiany materii. Cechą wspólną wszystkich jej typów jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Przyczyną są defekty w wydzielaniu bądź działaniu insuliny. Hormonu odpowiedzialnego za obniżanie stężenia glukozy we krwi.
- Choroba córki zaczęła się, a my zlekceważyliśmy jej objawy - opowiada mama piętnastoletniej Kasi. - Córka częściej biegała do toalety, również w nocy. Często piła, nawet 5-6 litrów płynów dziennie. Schudła, chociaż dużo jadła. Zdarzało się jej zasnąć w środku dnia na kanapie.
Wszystkie te objawy są charakterystyczne dla cukrzycy typu I, który występuje głównie u dzieci i ludzi młodych.
Cukrzyca typu II pojawia się najczęściej u osób po 30 roku życia i starszych. Co ważne, dziedziczymy skłonność do wystąpienia choroby, ale nie samą chorobę! To, czy zachorujemy, zależy w dużej mierze od tego, jaki prowadzimy tryb życia, jak się odżywiamy. Objawy są podobne do objawów cukrzycy typu 1.
Prawidłowo leczona choroba pozwala na dobre rokowania w stosunku do pacjenta. Trzeba jednak regularnie się badać, dbać o dietę, uprawiać sport i przyjmować leki.
Nie leczona prowadzi do groźnych powikłań.
Czytaj e-wydanie »