Kleszcze najaktywniejsze są od wczesnej wiosny (marzec–kwiecień) do późnej jesieni (październik–listopad), szczególnie gdy temperatura przekracza 7–10°C. Zatem teraz jest czas, gdy mocno jesteśmy narażeni na ukąszenie przez kleszcza.
Kleszcze lubią wilgotne dni bez upałów, dlatego szczególnie aktywne są rano i późnym popołudniem.
Tu najczęściej czyhają kleszcze
Kleszcze często przebywają na wysokości od kilku centymetrów do 1,5 metra nad ziemią. Najłatwiej się na nie natknąć w kilku konkretnych miejscach:
wysoka trawa,
zarośla,
krzewy.
Dlatego trzeba być szczególnie uważnym w parkach, lasach (liściastych i mieszanych), a nawet we własnych ogródkach, na działkach czy na placach zabaw.
Jakie groźne choroby przenoszą kleszcze?
Borelioza – najczęstsza choroba odkleszczowa w Polsce. Objawy to rumień wędrujący, bóle stawów, zaburzenia neurologiczne i sercowe.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – wirusowa choroba atakująca układ nerwowy. Może prowadzić do zapalenia mózgu i rdzenia.
Babeszjoza – choroba przypominająca malarię, atakuje czerwone krwinki. Szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabioną odpornością.
Anaplazmoza – infekcja bakteryjna mogąca powodować gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i wątroby.
Bartoneloza, riketsjozy i inne – rzadsze, ale także groźne choroby przenoszone przez niektóre gatunki kleszczy.
Oprócz unikania miejsc żerowania kleszczy, warto też stosować inne metody: nosić jasną, zakrywającą odzież podczas przebywania w zieleni, stosować repelenty (czyli środki odstraszające kleszcze), dokładnie oglądać ciało po powrocie z terenów zielonych. Warto też pamiętać o tym, że również zwierzęta (głownie psy) trzeba chronić przed kleszczami i sprawdzać ich sierść i skórę po powrocie ze spaceru.
Zobacz też: Trik na ochronę przed kleszczami - spryskaj tym ubranie, a uciekną. Tej substancji nie lubią kleszcze
W razie ukąszenia warto szybko i prawidłowo usunąć kleszcza oraz obserwować miejsce wkłucia przez kilka tygodni.
Borelioza - co to za choroba
Borelioza to choroba wielonarządowa, której objawy bywają bardzo zróżnicowane – czasem nietypowe i trudne do jednoznacznego zdiagnozowania.

Zdrowie
Może naśladować wiele innych schorzeń, co często opóźnia rozpoznanie. Oto nietypowe objawy boreliozy - sprawdź w poniższej galerii.