Już od ponad roku świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Zamknięte restauracje, kina, teatry, obiekty sportowe. Coraz większą popularnością cieszy się aktywność na świeżym powietrzu. Chętnie wybieramy się do lasu, gdzie nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Niestety w lesie czyha na nas zagrożenie. Kleszcze.
Ugryzienie kleszcza
Ugryzienie kleszcza może prowadzić do rozwoju jednej z wielu chorób przenoszonych przez te pasożyty. Należy do nich borelioza, którą zarażony jest nawet co siódmy pajęczak z tej rodziny, a także kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy antaplazomza.
Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.
Wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia.
Gdzie jest najwięcej kleszczy?
Sprawdźcie, gdzie najczęściej występują kleszcze i jakich miejsc najlepiej unikać. Szczegóły w galerii poniżej:
W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus).
Występujący głównie:
- w lasach,
- na paprociach
- na roślinach leśnych,
- na polanach.
