Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekolada też może działać przeciwbólowo

Rozmawiała Karina Bonowicz
- Nie wszystkie środki przeciwbólowe uzależniają - zapewnia Maciej Rudzki
- Nie wszystkie środki przeciwbólowe uzależniają - zapewnia Maciej Rudzki Fot. Lech Kamiński
Kobiety znoszą lepiej znieczulenie niż niektórzy silni faceci. Rozmowa z Maciejem Rudzkim, chirurgiem.
- Nie wszystkie środki przeciwbólowe uzależniają - zapewnia Maciej Rudzki
- Nie wszystkie środki przeciwbólowe uzależniają - zapewnia Maciej Rudzki Fot. Lech Kamiński

- Nie wszystkie środki przeciwbólowe uzależniają - zapewnia Maciej Rudzki
(fot. Fot. Lech Kamiński)

- Czy to prawda, że kobiety lepiej znoszą ból?
- Zdecydowanie tak. Z moich obserwacji wynika, że bardzo dobrze znoszą znieczulenie, w przeciwieństwie do dużych, silnych facetów, którzy bardzo często mdleją. Przede wszystkim jednak łatwiej się z nimi porozumieć, a to bardzo ważne, żeby pacjent współpracował z lekarzem. Kobiety są też bardziej wyrozumiałe podczas zabiegów i nie uważają, że my, lekarze, robimy im jakąś krzywdę.

- W ogólnym przekonaniu odporność kobiet na ból wynika z ich fizjologii. Zgodzi się pan z tym?
- Raczej nie można mówić o tego typu uzasadnieniach, bo jesteśmy zbudowani tak samo. Możemy mówić jedynie o pewnego rodzaju przyzwyczajeniu. Kobiety są przyzwyczajone do bólu z racji tego, że częściej go przeżywają: przechodzą menstruację, potem poród.

- Mężczyźni boją się bólu?
- Tak. Bardziej się boją, bardziej przeżywają i trudniej się z nimi porozumieć. Od razu widać, kiedy mężczyzna boi się bólu: skacze mu ciśnienie, czoło pokrywa potem, trzeba go do każdego zabiegu kłaść, bo mdleje. Oczywiście, mężczyźni bardziej boją się też widoku krwi.

- Co radzić mężczyznom, którzy boją się bólu?
- Z punktu widzenia chirurga, dobrze by było, żeby zacisnął zęby i spróbował wytrzymać. Histeryczne reakcje mężczyzn bywają bardzo irytujące.

- Czy strach potęguję ból?
- Raczej nie. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że ból postrzegany jest przez każdego bardzo subiektywnie. Nie ma możliwości, żeby zobiektywizować uczucie bólu. Wszystko zależy od progu bólu, który jest kwestią indywidualną. W przypadku wielu osób jest on bardzo niski, dlatego one odczuwają to bardziej. Natomiast strach czy stres może doprowadzić do tego, że mniej nas boli.

- Ból rodzi się w głowie? Prawda czy mit?
- Prawda. Naszą jednostką centralną jest mózg. Receptory bólowe, które nazywają się nocyceptory mają połączenia nerwowe z mózgiem. Jeśli zerwiemy drogę między receptorami bólowymi a mózgiem, to nic nas nie już nie zaboli. Ale jak mówią wszyscy psychiatrzy, wszystkie choroby rodzą się w głowie.

- Stąd bierze się hipochondria?
- Ból fizyczny można sobie, oczywiście, wmówić. Ale pamiętajmy też o tym, że ból jest tak subiektywnym odczuciem, że trudno w ogóle dyskutować na temat stopniowalności czy poziomach bólu z drugą osobą. Każdy jest inaczej psychicznie zbudowany i każdy ma inny próg bólu.

- Najprostszym sposobem na uśmierzenie bólu jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe. Czasami jednak lekarze odradzają nam to, grożąc uzależnieniem. Czy rzeczywiście wszystkie leki przeciwbólowe uzależniają?
- Nie. Wszystkie leki, które są nisko na tzw. drabinie analgetyczna, czyli trzystopniowym schemacie stosowania leków przeciwbólowych, są lekami nieuzależniającymi. Uzależnienie albo fizyczne, albo psychiczne mogą powodować wszystkie te, które są najwyżej na tej drabinie i są blisko leków narkotycznych.

- Czy złamane serce boli bardziej niż złamana noga?
- Niestety, nie ma możliwości porównania tych dwóch rodzajów bólu (śmiech). Jak już wspominałem, doznanie bólu jest bardzo subiektywne, więc wszystko zależy od jednostki.

- Naturalnym środkiem przeciwbólowym jest podobno seks...
- Ale na złamaną nogę czy na złamane serce? (śmiech) My, jako organizmy, mamy mechanizmy obronne, które są w stanie wytworzyć swoje własne środki przeciwbólowe. Podczas seksu wydzielane są endorfiny, hormony, które wywołują wszelkie stany euforyczne. Tłumią też odczuwanie drętwienia i bólu. Ale pamiętajmy także o tym, że endorfiny wydzielają się również podczas jedzenia czekolady. W tym sensie czekolada także może działać przeciwbólowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska