https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czersk. XI Festiwal Pieśni Chóralnej

Tekst i fot. ANNA KLAMAN
W XI Festiwalu Pieśni Chóralnej wzięło udział trzynaście chórów, czyli 470 chórzystów. Dla melomanów były niespodzianki.
Czersk. XI Festiwal Pieśni Chóralnej

Przed czerską publicznością zaprezentowały się: chór "Adalbertus" ze Starogardu Gdańskiego, chór Matki Boskiej Ostrobramskiej parafii św. Kazimierza w Kartuzach, chór Kameralny z Nowego, "ORFEUSZ" ze Śliwic, "Consono" z Chojnic, chór św. Cecylii z Kościerzyny, chór p.w. św. Cecylii z Łęga, "Soli Deo" z Rotmanki, "Collegium Cantorum" z Chełmna połączony z "Tibi Trinitas" z Jeżewa, "Fermata" z Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, "Camerata" z Tucholi, "Lutnia" z Czerska oraz "Con Passione" z Wysokiej.

Nagrodę burmistrza Czerska zdobyły połączone chóry "Collegium Cantorum" z Chełmna i "Tibi Trinitas" z Jeżewa. Natomiast nagrodę starosty otrzymał chór "Fermata" z Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Ks. proboszcz Henryk Kotlenga miał też nagrodę w kopercie dla "Lutni".

Ks. dr Tomasz Rakowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie zauważył, że czerski festiwal ma wysoką pozycję na muzycznej mapie w diecezji pelplińskiej. - Jeden z chórzystów śpiewa już od sześćdziesięciu lat - mówi. - Widzę, że śpiewa też dużo młodych ludzi, dobrze że jest taka muzyczna sztafeta pokoleń.

Czersk. XI Festiwal Pieśni Chóralnej

Na zakończenie festiwalu wszystkie chóry (prawie 470 chórzystów) zaśpiewały "Gaude Mater Polonia", "Laudate Dominum", "Abba Ojcze" i piosenkę o Czersku autorstwa Jerzego Warczaka. A następnie wszyscy, tradycyjnie już, wybrali się na pl. Ostrowskiego pod czerską fontannę.

Czersk. XI Festiwal Pieśni Chóralnej

Organizatorami festiwalu byli: burmistrz Czerska, proboszcz parafii Czersk, chór "Lutnia" z Czerska i Ośrodek Kultury w Czersku.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska