Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwcowe Emerytury - zobacz, co ma się zmienić. Projekt zmian trafił do Sejmu

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Ci, którym w tym roku w czerwcu ZUS obliczy emerytury mniej korzystnie - nie stracą. Mają dostać podwyżkę, gdy przepisy wejdą w życie.
Ci, którym w tym roku w czerwcu ZUS obliczy emerytury mniej korzystnie - nie stracą. Mają dostać podwyżkę, gdy przepisy wejdą w życie. Nadesłane ZUS
Przyznawane w czerwcu emerytury wreszcie nie będą niższe od majowych, a tak do tej pory było. Rząd zmienia zasady obliczania tych świadczeń. I to nie jednorazowo, ale na stałe. Projekt trafił do Sejmu.

Ci, którym w tym roku w czerwcu ZUS obliczy emerytury mniej korzystnie - nie stracą. Mają dostać podwyżkę, gdy przepisy wejdą w życie.

Jednorazowa zmiana zasad na korzystniejsze w sytuacji, gdy wniosek o emeryturę został złożony w czerwcu, była w ubiegłym roku. Rząd tłumaczył to wówczas sytuacją pandemii.

W ramach Polskiego Ładu zmieniony ma zostać system podatkowy. Nowa kwota wolna od podatku wynosić ma 30 tysięcy złotych. Oznacza to, ze 65% emerytów i osoby z najniższą płacą zwolnione będą od podatku. Zerowy podatek będzie też przy płacy minimalnej. To rewolucja podatkowa dla 18 milionów podatków.Zmiany podatkowe mają zostać wdrożone jeszcze w tym roku. Ile więc od 2022 roku trafiać ma na konta emerytów? Zobaczcie wyliczenia w dalszej części galerii

Emerytury bez podatku 2022 - wyliczenia netto. Tyle na rękę ...

Skąd biorą się niższe czerwcowe emerytury? Ano stąd, że zarówno składki zapisane na koncie w ZUS, jak i kapitał początkowy podlegają wtedy tylko waloryzacji rocznej. We wszystkich pozostałych miesiącach składki i kapitał waloryzowane są zarówno rocznie, jak i kwartalnie. Dlatego wnioski składne w czerwcu dają niższe świadczenia.

W tym roku w czerwcu już tak nie będzie. Rząd przygotował nowelizację ustaw ubezpieczeniowych, a w jednym z zapisów zawarł zmianę zasad wyliczania świadczeń na wnioski złożone w czerwcu. Wnioski te będą traktowane tak, jak te złożone w maju (czyli składki i kapitał podlegać będą waloryzacji rocznej i kwartalnej) - o ile okaże się to korzystne dla ubezpieczonego.

Informowaliśmy o tym w lutym, gdy projekt został skierowany do konsultacji. W kwietniu, gdy nad zmianami zapadła cisza, pisaliśmy w tej sprawie do ministerstwa rodziny. Bez reakcji. Czerwiec za pasem, a przepisy dalej się nie zmieniły, bo projekt dopiero w ubiegłym tygodniu został przesłany do Sejmu. Czeka na opinie prawników. Jednak znalazły się w nim zapisy, które mają sprawić, że nawet jeśli zmiany wejdą w życie później, emerytury przyznane w czerwcu nie będą już niższe.

Zobacz także: Wyższe nowe emerytury 2021. Emeryt ma więcej pieniędzy bez względu na czas pracy

Nowe zasady zapisane w projekcie mają mieć zastosowanie do emerytur przyznanych na wniosek zgłoszony po 31 maja br., a także do rent rodzinnych przyznanych po osobach zmarłych po 31 maja br. i do emerytur przyznawanych z urzędu (po rencie). Uwaga! Jeśli te świadczenia zostaną przyznane przed dniem wejścia zmian w życie, to zostaną przeliczone według nowych zasad w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy.

W projekcie zabrakło jednoznacznego sformułowania, czy w takiej sytuacji emeryt lub rencista dostaną wyrównanie od czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska