
Mieczyki (gladiole)
Mieczyki to wyjątkowo okazałe kwiaty. Ich bulwy sadzi się w kwietniu-maju maju do żyznej, próchniczej ziemi. Potrzebują słonecznego i osłoniętego miejsca, trzeba też zadbać o to, żeby ziemia była wilgotna (ale nie mokra).
Mieczyki, szczególnie wysokich odmian, dorastają nawet do 1,5 m, dlatego trzeba zapewnić im podpory (warto je sadzić np. przy ścianie lub płocie). Mieczyki w ogrodach kwitną od lipca do września (zależy to od odmiany). Jesienią mieczyki trzeba wykopać, a bulwy przechować w suchym i chłodnym miejscu.

Dalie (georginie)
Do wyjątkowo pięknych kwiatów należą także dalie. Ich kwiaty mogą być w różnych kolorach – w tym – w wielu odcieniach czerwieni.
Dalie mają mnóstwo odmian (zebranych w kilka typów) różniących się wielkością i formą kwiatów, a także wysokością. Znajdziemy wśród nich i takie, które osiągają ponad 2 m wysokości, jak i takie, które mają 20 cm i świetnie nadają się do uprawy doniczkowej, więc można je mieć również na balkonie.
Dalie należy sadzić w miejscach słonecznych (lub lekkim półcieniu), regularnie podlewać, nawozić i zapewnić żyzną, przepuszczalną ziemię. Ich bulwy sadzi się w połowie maja, a trzeba je wykopać po pierwszych przymrozkach. Pozostawione w gruncie – zmarzną.

Kanny (pacioreczniki)
Wspaniałą ozdobą tarasu i ogrodu są także kanny (pacioreczniki). Te rośliny mają nie tylko ładne kwiaty, ale też ozdobne liście. Są bardzo okazałe (mogą dorastać nawet do 2 m), ale znajdziemy też niższe odmiany.
Kanny są dość wymagające – ziemia dla nich musi być bardzo żyzna (nie może być kwaśna) i regularnie nawożona, miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, a woda dostarczana regularnie.
Kanny w polskim kimacie nie zimują w gruncie, dlatego jesienią trzeba je wykopać i przechować w chłodnym pomieszczeniu.

Hibiskus bylinowy
Coraz większą popularność zdobywają hibiskusy bylinowe (bagienne). To rośliny, których kwiaty mogą mieć ponad 20 cm średnicy, a pojawiają się przez całe lato, do połowy jesieni.
Hibiskus bylinowy trzeba posadzić w słonecznym i zacisznym miejscu (zostawiając sporo miejsca wokół niego, bo bywa równie szeroki co wysoki – czyli ok. 1-1,5 m). Ponieważ bardzo intensywnie rośnie i kwitnie musi mieć wyjątkowo żyzną i próchniczą ziemię. Trzeba go też nawozić – dobrze sprawdza się kompost oraz nawozy wieloskładnikowe. Wymaga też podlewania – musi mieć wilgotną ziemię (ale nie mokrą, ziemia musi być przepuszczalna).
Na zimę jego pędy zanikają i pojawiają się w kolejnym sezonie w maju. Wymaga okrycia na zimę.