
(fot. Infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński)
Pas cienia rzucanego przez Księżyc najpierw pojawi się na krańcach północnych Ameryki Północnej, w Kanadzie. Następnie cień przejdzie na północną część Grenlandii. Z Grenlandii przetoczy się po Nowej Ziemi (Rosja) do granicy mongolsko-chińskiej. Swój "żywot" cień zakończy w Chinach.
Oprócz cienia całkowitego zaćmienia będzie można obserwować zaćmienie częściowe. I ten typ zaćmienia będzie widoczny na znacznym obszarze globu. Oprócz Hiszpanii, wszyscy europejczycy będą mogli podziwiać zaćmienie częściowe. Również mieszkańcy Rosji, Bliskiego Wschodu i Indii.
W Toruniu zaćmienie zacznie się o godzinie 10.48, a skończy o 12.44. Fazę maksymalną będzie można zobaczyć o godzinie 11.46. Najmniejsza faza zakrycia tarczy Słońca przez Księżyc (28 proc.) będzie miała miejsce w Polsce południowej, w Zakopanem, a największą (39 proc.) w Polsce północnej, w Gdańsku.
W ciągu roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć (z tych najwyżej trzy są całkowite). Statystycznie rzecz biorąc, całkowite zaćmienie Słońca zdarza się na danym obszarze co 370 lat.
Z powodu ruchów pływowych występujących na Ziemi, Księżyc stopniowo oddala się od nas. Jest to około 4 cm rocznie. Za blisko 600 mln lat tarcza Księżyca stanie się na tyle mała, że obserwować będzie można jedynie zaćmienia częściowe i obrączkowe.
OSTATNIE ZAĆMIENIA CAŁKOWITE W EUROPIE
11 sierpnia 1999 r. - ostatnie całkowite zaćmienie Słońca XX w., w Polsce widoczne jako dość głębokie zaćmienie częściowe.29 marca 2006 r. - najdogodniejsze warunki obserwacji były w Turcji
Przy obserwacjach Słońca należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Czyli, NIE WOLNO patrzeć bezpośrednio na Słońce! Do obserwacji wskazana jest luneta lub teleskop wyposażone w filtr słoneczny. Można też obraz Słońca zrzucić za pomocą zwykłej lornetki na biały ekran (kartkę papieru) umieszczony za nią.