Piknik na rynku w Koronowie był prawdziwą gratką dla miłośników historii. Nie tylko zobaczyć można było rekonstruktorów ubranych w mundury z epoki, ale także historyczny sprzęt wojskowy. Zadano sobie sporo trudu, by ściągnąć go do miasta.
Armatę polową 7,7 cm FK 96 n.A przywieziono do Koronowa z Poznania, z Muzeum Uzbrojenia. Placówka ta jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Ciekawość budził także czołg Renault FT wypożyczony na piknik w Koronowie z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej w Toruniu. Spotkać można było także na rynku rekonstruktorów z Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej.
W rytmie poloneza
Jak zawsze dużym wydarzeniem był występ jeźdźców z Klubu „Deresz” w Nowym Dworze. Wykonali oni układ choreograficzny tańczony na koniach, których podkowy wybijały na bruku Placu Zwycięstwa w Koronowie rytm poloneza. Niektórzy mieszkańcy Koronowa specjalnie przyszli na rynek, by obejrzeć ten pokaz.
Józef Szews związany przez lata z Klubem Jeździeckim „Deresz” opowiadał obecnym o historii Koronowa, również tej z początków XX w. Wystąpienia mieli także: Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa i parlamentarzyści z regionu.
To Cię może również zainteresować
Wiele oklasków zebrali uczniowie klasy mundurowej LO w Koronowie, którzy na płycie rynku zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Specjalny występ przygotowała też młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie. Swoje stoiska na rynku rozstawiła policja i służba więzienna z Koronowa.
W PIT w Koronowie harcerze i rycerze
Tłoczno było w Punkcie Informacji Turystycznej przy rynku. Tu swoją bazę mieli m. in. harcerze. Dzieciom pokazywano jak zrobić kotylion, zachęcano też do rysowania. Z prac tych powstała girlanda niepodległościowa. Druh Włodzimierz Domek, znawca historii regionu, którzy przez wiele lat był komendantem Hufca ZHP Koronowo oprowadzał chętnych po wystawach, pokazywał pamiątki zgromadzone w PIT.
Sporo się działo także, podczas trwania pikniku, na dziedzińcu Punktu Informacji Turystycznej. Pod okiem młodzieży z klas mundurowych LO chętni przymierzyć mogli hełm i kamizelkę taktyczną oraz zobaczyć jak składa się broń. Z kolei piwnice PIT, pamiętające jeszcze czasy średniowiecznego założenia miasta, wzięli we władanie rycerze z Chorągwi Kasztelana Okolskiego.
Dla gości pikniku przygotowano grochówkę. Nie dla wszystkich jednak starczyła.- Ja się nie załapałem – żalił się jeden z uczestników wydarzenia.
