Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czołg z Torunia, armata z Poznania. Piknik na rynku w Koronowie pełen ciekawostek [nowe zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Ciekawość budził m. in. czołg Renault FT, który przywieziono na piknik do Koronowa z Torunia
Ciekawość budził m. in. czołg Renault FT, który przywieziono na piknik do Koronowa z Torunia Adam Lewandowski
Na pl. Zwycięstwa w Koronowie, w ramach pikniku patriotycznego, pokazano mieszkańcom m. in. historyczne uzbrojenie. Eksponaty przywieziono z Poznania i Torunia. Atrakcji było więcej.

Piknik na rynku w Koronowie był prawdziwą gratką dla miłośników historii. Nie tylko zobaczyć można było rekonstruktorów ubranych w mundury z epoki, ale także historyczny sprzęt wojskowy. Zadano sobie sporo trudu, by ściągnąć go do miasta.

Armatę polową 7,7 cm FK 96 n.A przywieziono do Koronowa z Poznania, z Muzeum Uzbrojenia. Placówka ta jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Ciekawość budził także czołg Renault FT wypożyczony na piknik w Koronowie z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej w Toruniu. Spotkać można było także na rynku rekonstruktorów z Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej.

W rytmie poloneza

Jak zawsze dużym wydarzeniem był występ jeźdźców z Klubu „Deresz” w Nowym Dworze. Wykonali oni układ choreograficzny tańczony na koniach, których podkowy wybijały na bruku Placu Zwycięstwa w Koronowie rytm poloneza. Niektórzy mieszkańcy Koronowa specjalnie przyszli na rynek, by obejrzeć ten pokaz.

Józef Szews związany przez lata z Klubem Jeździeckim „Deresz” opowiadał obecnym o historii Koronowa, również tej z początków XX w. Wystąpienia mieli także: Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa i parlamentarzyści z regionu.

To Cię może również zainteresować

Wiele oklasków zebrali uczniowie klasy mundurowej LO w Koronowie, którzy na płycie rynku zaprezentowali pokaz musztry paradnej. Specjalny występ przygotowała też młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie. Swoje stoiska na rynku rozstawiła policja i służba więzienna z Koronowa.

W PIT w Koronowie harcerze i rycerze

Tłoczno było w Punkcie Informacji Turystycznej przy rynku. Tu swoją bazę mieli m. in. harcerze. Dzieciom pokazywano jak zrobić kotylion, zachęcano też do rysowania. Z prac tych powstała girlanda niepodległościowa. Druh Włodzimierz Domek, znawca historii regionu, którzy przez wiele lat był komendantem Hufca ZHP Koronowo oprowadzał chętnych po wystawach, pokazywał pamiątki zgromadzone w PIT.

Sporo się działo także, podczas trwania pikniku, na dziedzińcu Punktu Informacji Turystycznej. Pod okiem młodzieży z klas mundurowych LO chętni przymierzyć mogli hełm i kamizelkę taktyczną oraz zobaczyć jak składa się broń. Z kolei piwnice PIT, pamiętające jeszcze czasy średniowiecznego założenia miasta, wzięli we władanie rycerze z Chorągwi Kasztelana Okolskiego.

Dla gości pikniku przygotowano grochówkę. Nie dla wszystkich jednak starczyła.- Ja się nie załapałem – żalił się jeden z uczestników wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska