Prof. dr hab. Marek Jakubowski
Prof. dr hab. Marek Jakubowski
filozof polityki, kierownik Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Autor wielu rozpraw poświęconych historii polskiej myśli politycznej, filozofii dziejów oraz filozofii politycznej, m.in. Narodowe i uniwersalne. Cztery studia o polskiej filozofii politycznej doby romantyzmu (2002); Ciągłość historii i historia ciągłości. Polska filozofia dziejów (2004); wraz z prof. Andrzejem Szahajem opublikował pracę Filozofia polityki (2005, 2006), która weszła do kanonu podręczników akademickich. Wieloletni współpracownik i sekretarz Rady Programowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.
Wykład wygłosi prof. Marek Jakubowski z Instytutu Filozofii UMK.
Profesor odpowiada na pytania o źródła współczesnego myślenia o Polsce. Nie pojawiło się ono znikąd, lecz posiada trwałe ugruntowanie w polskiej myśli narodowej oraz tworzonej w Polsce filozofii dziejów. Nasze rozumienie narodu sięga korzeniami piętnastego stulecia, kształtowane było zarówno przez polityków, jak i działaczy narodowych, a także wielokrotnie znajdowało swój wyraz w koncepcjach filozoficznych. Profesor Jakubowski sięga do samych źródeł: myśli politycznej i działalności dyplomatycznej piętnastego wieku, a także do sarmackiego mitu głoszącego szczególne umiłowanie wolności przez Polaków. Mit ten dodatkowo utrwaliła romantyczna idea mesjanistyczna, która przeniknęła do polskiej filozofii narodowej. Znając historię kształtowania się polskich koncepcji narodowych, dużo łatwiej zrozumieć współczesne dyskusje na ten temat, będące nierzadko pokłosiem idei mesjanistycznej.
Celem "Czwartków z filozofią" jest zachęta do filozoficznych dyskusji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Instytut Filozofii UMK, przy współpracy z Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Oddziałem Toruńskim Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.30 w Kafeterii "Struna Światła" w Dworze Artusa. Wstęp na "Czwartki z filozofią" jest wolny.
Czytaj e-wydanie »