15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (inaczej nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej). W tym dniu święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa.
15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do kościoła przynosimy najczęściej bukiety ziół.
Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła?
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jest święto nakazane, więc mamy w tym dniu obowiązek uczestniczenia we mszy św. Uroczystość to jest najwyższe rangą święto. W kościelnej hierarchii świąt mamy cztery kategorie świąt: uroczystość, święto, wspomnienie obowiązkowe i wspomnienie dowolne - wyjaśnia ksiądz Ryszard Wołowski.
Co jest charakterystycznego w liturgii tego dnia?
- Poświęcenie wianków, które następuje tuż po Komunii Świętej, które poprzedza specjalna modlitwa. Zaczyna się od wychwalania Pana Boga za dzieło stworzenia, w tym za zboża i zioła - pokarm i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. To ciekawe i piękne, że w tej modlitwie jest mowa nie tylko o ludziach, ale także o zwierzętach. Potem jest prośba, by Pan Bóg pobłogosławił "pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty". W dalszej części tej modlitwy jest bardzo wzniosły fragment o tym, że gdy już umrzemy, staniemy przed Panem z naręczem pełnym uczynków. Przynosząc więc bukiety ziół do kościoła w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, mamy sobie przypomnieć, że naszym zadaniem przez całe życie jest zbieranie dobrych uczynków, tak jak co roku zbieramy kwiaty i zioła - opisuje ksiądz Ryszard Wołowski.
Zobacz także: Nowe korony na cudownym obrazie
źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o./x-news