https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów 2025 w parafii Przemienienia Pańskiego Aleksandrowie Kujawskim. Zobaczcie zdjęcia ze święconki

Ewelina Fuminkowska
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2025 w Aleksandrowie Kujawskim
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę 2025 w Aleksandrowie Kujawskim EF
Tradycyjnie w Wielką Sobotę wierni Kościoła katolickiego święcą pokarmy na wielkanocny stół. To nie tylko czas na przyniesienie koszyczka z pokarmami, ale także moment na modlitwę, adorację i spowiedź przed najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym.

Wielka Sobota to dzień, w którym wierni Kościoła katolickiego przynoszą do kościoła koszyczki z jedzeniem, które zostanie pobłogosławione. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w kulturze i religii.

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim wierni uczestniczą w tym obrzędzie z wielkim zaangażowaniem.

Podczas święcenia pokarmów wierni nie tylko przynoszą koszyczki, ale także uczestniczą w adoracji Pana Jezusa leżącego w grobie. To czas refleksji i modlitwy, który pozwala na głębsze przeżycie tajemnicy zmartwychwstania. Wielka Sobota to również okazja do spowiedzi.

Wielkanocny koszyczek - jakie pokarmy włożyć do środka

Koszyczek wielkanocny powinien zawiera różne pokarmy, z których każdy ma swoje symboliczne znaczenie. Tradycyjnie w koszyczku znajdują się jajka, mięso, masło, chrzan, baranek, sól, pieczona babka oraz chleb. Dodatkowo można dodać pieprz, który nawiązuje do gorzkich ziół. Koszyczek często ozdabia się zielonymi gałązkami bukszpanu, które symbolizują radość i nadzieję na zmartwychwstanie.

Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Chleb symbolizuje Ciało Chrystusa i Eucharystię, jajko to znak odradzającego się życia, a sól oznacza prostotę życia. Chrzan symbolizuje siłę fizyczną, wędlina zdrowie i dostatek, a ciasto doskonałość. Baranek z chorągiewką przypomina o ofierze Chrystusa i Jego zwycięstwie nad śmiercią.

Można także włożyć czekoladowe jajeczka lub słodycze, choć te nie mają nic wspólnego z chrześcijańskim zwyczajem.

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego, czasem oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym dniu nie odprawia się mszy świętej, ale po zmroku odbywa się Wigilia Paschalna, która jest częścią liturgii Niedzieli Zmartwychwstania. W parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się o godzinie 20:00.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 20 kwietnia, rozpoczyna się adoracją o godzinie 5:00, a o 6:00 odbywa się Rezurekcja.

Święcenie pokarmów 2025 w Aleksandrowie Kujawskim:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska