Naukowcy pracowali z 82 młodymi częstymi użytkownikami portalu -53 dziewczętami i 29 chłopcami. Swoim uczestnikom wysyłali serie wiadomości tekstowych każdego dnia przez 2 tygodnie. Wiadomości te zawierały linki do ankiety online, w której stawiano 5 pytań:
*Jak się teraz czujesz?;
* Czego się teraz obawiasz?;
* Jak bardzo samotna/y się teraz czujesz?;
* Jak wiele używałaś/eś Facebooka od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?;
* Jak wiele miałaś/eś bezpośrednich interakcji z ludźmi od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?
Poproszono także, aby na początku i na końcu badania uczestnicy ocenili swój poziom zadowolenia.
Czytaj też: Spotted MZK Grudziądz. Ludzie interesują się pasażerami. Szukają miłości w autobusie!
Okazało się, że kiedy w dwutygodniowym badaniu uczestnicy częściej korzystali z Facebooka, ich dobre samopoczucie spadało. A kiedy zwiększali swój poziom bezpośrednich interakcji z ludźmi twarzą w twarz, czuli się o wiele lepiej.
Nie stwierdzono także - w przeciwieństwie do założeń zredagowanych przed badaniem - żeby ludzie częściej posługiwali się Facebookiem, kiedy czują się źle.
Główny autor badania dr Ethan Kross mówi:
- Teoretycznie Facebook pozwala zaspokoić podstawową ludzką potrzebę więzi z innymi. Ale zamiast poprawiać samopoczucie, wpływa na nie negatywnie.
Masz dużo zdjęć na Facebooku? Możesz stracić znajomych!W maju 2013 Facebook informował, iż ma 665 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Naukowcy mają więc nadzieję, iż uda im się przeprowadzić dodatkowe badania z różnymi grupami wiekowymi.
Nie jest to pierwsze badanie, które analizuje psychologiczny i emocjonalny skutek korzystania z Facebooka. Naukowcy z University of Missouri sugerowali wcześniej, że aktywność na tym portalu może być wskaźnikiem zdrowia umysłowego danej osoby.
Badacze z Norwegii stworzyli zaś skalę uzależnienia od Facebooka, zwaną BFAS (Bergen Facebook Addiction Scale).
Czytaj e-wydanie »