Tak kot przeprasza swojego człowieka - 5 ważnych zachowań
Szacuje się, że 44 proc. Polaków ma pod swoim dachem mruczącego czworonoga.
Wyniki badań pokazują, że obecność kotów przynosi wiele korzyści zdrowotnych - koty mogą poprawiać nastrój, dawać wsparcie emocjonalne i podnosić morale. Zwierzęta domowe są szczególnie doceniane za wspomaganie socjalizacji osób starszych, dzieci oraz osób chorujących zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Nie do przecenienia jest też wpływ zwierząt na nasze samopoczucie w sytuacjach kryzysowych.
Koty uwielbiają psocić się i rozrabiać ale nie okazują skruchy i nie przepraszają, ponieważ nie mają poczucia winy ani wyrzutów sumienia. Jednocześnie badania wykazały, że koty przywiązują się do swoich właścicieli, traktują ich jak część swojego stada, kochają i potrafią wytworzyć bardzo silną więź. Są też bardzo dobrymi obserwatorami, czułymi i wrażliwymi na emocje właściciela.
Sprawdź koniecznie
Koty działają instynktownie, więc gdy właściciel jest na nich zły, zmieniają swoje zachowanie. Negatywne emocje, takie jak złość, są dla kota nieprzyjemne i w jego odczuciu mogą być nawet niebezpieczne, stanowić zagrożenie. Dlatego kot najpierw schroni się w bezpiecznym miejscu, a gdy zaobserwuje, że emocje opadły, będzie dążył do załagodzenia konfliktu i odbudowania więzi. Te zachowania kota są często odczytywane przez człowieka "po ludzku" - jako przeprosiny, skrucha i poczucie winy a także próbę pogodzenia się z właścicielem.
Tak kot przeprasza swojego człowieka. W ten sposób kot próbuje pogodzić się z właścicielem
Jak przeprasza kot? Które zachowanie kota można odczytać jako przeprosiny i próbę udobruchania właściciela? Okazuje się, że koty mają swoje sposoby, by pogodzić się z człowiekiem i odbudować więź.
Sprawdź koniecznie
Oto kocie triki na załagodzenie sytuacji. Poznaj je teraz w naszej galerii:
