Znany ekonomista i laureat nagrody Nobla Daniel Kahneman w 2010 roku zaprezentował badania, które odbiły się szerokim medialnym echem. Naukowiec sformułował pułap dochodowy – 75 tys. dolarów rocznie (ok. 330 tys. złotych), powyżej, którego pieniądze nic nie zmieniają w naszym poczuciu szczęścia. Z kolei w 2021 roku Mattew Killingsworth, badacz szczęścia i starszy wykładowca w Wharton School na Uniwersytecie w Pensylwanii, odkrył, że szczęście może nadal rosnąć przy dochodach znacznie przekraczających 200 tys. dolarów.
Kahneman i Killingsworth postanowili zatem skonfrontować swoje teorie związane ze szczęściem i pieniędzmi i wspólnie przeprowadzić badanie. Oto najnowsze wyniki.
Pieniądze szczęście dają
W najnowszym badaniu wspólnie obalili przekonanie, że wzrost dochodów powyżej 75 tys. dolarów nie powoduje większego szczęścia czy radości u ludzi. Kahneman i Killingsworth przeprowadzili ankietę wśród 30 tys. dorosłych w wieku od 18 do 65 lat, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, są zatrudnieni i osiągają dochody powyżej 10 tys. dolarów rocznie. Aby zmierzyć swoje szczęście, uczestnicy zostali poproszeni o zgłaszanie swoich uczuć w losowych odstępach czasu za pomocą aplikacji na smartfony opracowanej przez Killingsworth o nazwie Track Your Happiness. Wielokrotnie w ciągu dnia byli pytani w przypadkowych momentach o poczucie szczęście. Mogli zaznaczać odpowiedzi od bardzo źle do bardzo dobrze.
W badaniu wyciągnięto dwa ważne wnioski: po pierwsze, szczęście rośnie wraz z dochodami, nawet u bogatych ludzi. Dla większości z nas posiadanie większej ilości pieniędzy przekłada się na większe poczucie szczęścia. W czasach rekordowej inflacji czujemy to intuicyjnie.
Wśród 30 tys. ankietowanych wyodrębniono również nieszczęśliwa mniejszość, około 20 procent uczestników. U osób cierpiących na depresję czy ze złamanym sercem dochody pomagały poczuć się lepiej do wysokości około 100 tys. dolarów.
Wyższe dochody, większa radość
– Mówiąc najprościej, sugeruje to, że dla większości ludzi większe dochody wiążą się z większym szczęściem – powiedział Killingsworth w komentarzu do swoich okryć.
W badaniu wykazano również, że pieniądze mogą wpływać na szczęście w różny sposób, w zależności od dochodów. Wśród osób o niższych dochodach ludzie nieszczęśliwi zyskują więcej na zwiększonych dochodach niż ludzie szczęśliwsi.
Killingsowrth wyjaśnia, że pieniądze to nie wszystko. To tylko jeden z wielu wyznaczników szczęścia. Pieniądze nie są sekretem szczęścia, ale jak udowodnili naukowcy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie.
