Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?
Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skierował do studentów komunikat w sprawie praktyk terenowych. Udział w praktykach, jak napisał, mogą wziąć jedynie ci, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy, którzy przeszli tę chorobę. Pozostali zostaną na praktyki przyjęci pod warunkiem, że przedstawią wyniki testu wykluczające obecność koronawirusa w ich organizmach, ewentualnie zaświadczenia potwierdzające przeciwwskazania do szczepień. Portal rynekzdrowia.pl cytuje rzeczniczkę AGH, która zapewnia, że niezaszczepieni nie będą z powodu niezaliczenia praktyk powtarzać roku. Zaległe zajęcia terenowe odrobią w możliwie szybkim terminie.
Polecamy
Natomiast rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przed niezaszczepionymi żakami zamyka domy studenckie. Rektor zdecydował, że w akademikach tej uczelni „będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem lub Certyfikatem Covid”. Nie bez wpływu na tę decyzję jest zapewne strata, jaką uczelnia poniosła z powodu COVID-19. Na tę chorobę zmarł w wieku 60 lat prorektor UŚ do spraw nauki prof. Andrzej Noras.
Na dotychczasowych zasadach
- Jak na razie nie wprowadziliśmy tego rodzaju ograniczeń, jeśli chodzi o akademiki czy praktyki studenckie. Jesteśmy po pierwszej turze rekrutacji. Ci, którzy przeszli przez nią pomyślnie i zdecydowali się podjąć studia na naszej uczelni, mogą już starać się o miejsce w akademiku. Odbywa się to na dotychczasowych zasadach. Oczywiście obowiązują powszechnie stosowane zalecenia antyepidemiczne, jak dezynfekowanie rąk czy używanie maseczek - mówi rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Marcin Czyżniewski. - Śledzimy decyzje zapadające na szczeblu centralnym, od nich uzależniamy ewentualne wprowadzenie ograniczeń.
UMK nie ogranicza też możliwości udziału w praktykach. Oczywiście studenci Collegium Medicum, odbywający praktyki w placówkach służby zdrowia, muszą się dostosować do wymagań obowiązujących w tych placówkach.
Jak we Francji?
Przypomnijmy, że w związku ze spodziewaną kolejną falą pandemii rząd rozważa zakazanie - wzorem Francji - korzystania przez niezaszczepionych z kawiarń, restauracji czy kin. Zastanawia się także nad wprowadzeniem przepisów (nawet ustawowych), które by pozwoliły pracodawcom sprawdzać, czy pracownicy zostali zaszczepieni.
Tymczasem decyzję dziekana z AGH dotyczącą praktyk studenckich zaskarżono do prokuratury, o interwencję poproszony został również Rzecznik Praw Obywatelskich.
