Disney partnerem Bella Skyway Festival w Toruniu
- Festiwal światła wraca do centrum miasta - ogłosił wczoraj prezydent Torunia Michał Zaleski. 12. Bella Skyway Festival odbędzie się od 17 do 21 sierpnia na toruńskiej starówce i w jej sąsiedztwie.
Organizatorzy Skywaya nawiązali współpracę ze światowym potentatem w dziedzinie rozrywki dla dzieci – koncernem Disneya, dlatego jednym z tematów przewodnich tegorocznej imprezy będą księżniczki z Disneyowskich filmów.
- Dzięki świetlnym projekcjom budynek Collegium Maximum zamieni się w pałac księżniczek. Po raz pierwszy w historii festiwalu mapping (czyli rzutowanie obrazów np. na fasadę budynku - red.) obejmie nie tylko elewację frontową, ale i boczną gmachu. Również dwie pozostałe strony budynku zostaną „zagospodarowane” światłem - zapowiada dyrektor organizującej festiwal Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk. - Z baśniowym mappingiem powiązane zostaną pokazy fontann, ognia, dymów, laserów.
Polecamy
Disneyowską strefę ze wszystkimi jej atrakcjami przygotuje portugalska firma OCUBO. Jak mówi dyr. Kubjaczyk, to będzie pierwszy tego typu pokaz w historii festiwali światła nie tylko w Polsce.
Toruń. Oto największe atrakcje tegorocznego Bella Skyway Festival
Collegium Maximum, fontanna Cosmopolis i „harmonijka”, czyli Collegium Minus UMK, staną się jedną z trzech stref festiwalu - dziecięcą. Kolejna obejmie m.in. skwer z Doliną Marzeń, który dzięki grze świateł autorstwa twórców z Gdańska zamieni się w „tajemniczy ogród”.
Polecamy
Co jeszcze zobaczymy na Skywayu? TAK na razie nie zdradza. Szczegóły programu zamierza przedstawiać sukcesywnie. Wiadomo jedynie, że większość propozycji będzie pochodzić z Polski.
Bella Skyway Festival tym razem płatny. Bilety już w sprzedaży
W tym roku TAK nie ogłosiła naboru ofert od twórców zainteresowanych udziałem w Skywayu. Zamierza bazować na zeszłorocznym naborze. Wpłynęło wówczas 200 propozycji, z których nie skorzystano z uwagi na pandemię.
- Nie wiemy co prawda, czy i jakie obostrzenia antyepidemiczne będą obowiązywały w sierpniu, ale festiwal organizujemy z uwzględnieniem ograniczeń sanitarnych. To z tego powodu podzieliliśmy teren, na którym odbywać się będzie Skyway, na strefy. Dostęp do nich będzie limitowany. Ile osób jednorazowo zaprosimy do każdej ze stref, zależeć będzie od przepisów obowiązujących w czasie naszego wydarzenia - mówi Krystian Kubjaczyk.
Zobacz także
- Tych miejsc w Toruniu już nie ma. Ile z nich pamiętasz? Tak kiedyś wyglądały!
- Toruń jest naj! Oto toruńskie rekordy. Najdłuższa ulica i inne ciekawostki
- Uwaga! Zmiany w strefach płatnego parkowania w Toruniu! Nowa strefa i nowe ceny!
- Architektura w Toruniu. Oto najciekawsze budynki wzniesione w ostatnich latach!
W związku z limitami wstęp na Skyway będzie w tym roku płatny. Bilet na cały festiwal w przedsprzedaży, która już się zaczęła, kosztuje 10 złotych. W tygodniu festiwalowym będzie droższy o 5 zł.
Auto Skyway Festival. Tak było rok temu
Przypomnijmy, że z powodu epidemii koronawirusa największe wydarzenie lata w mieście, przyciągające zwykle wielotysięczne tłumy widzów, zmieniło w ubiegłym roku formułę. Ze starówki i okolic przeniosło się na lotnisko Aeroklubu Pomorskiego. Zamiast nocnych spacerów od jednego pokazu do drugiego zorganizowano artystyczne „safari”, polegające na oglądaniu świetlnych instalacji z okien samochodów. Przez cztery dni Auto Skywaya trasę festiwalową przejechało prawie 5 tys. samochodów. Jak podkreślali organizatorzy, nie było nie tylko wypadku, ale nawet stłuczki.
Auto Skyway Festival 2020: mamy pierwsze zdjęcia z inaugurac...
Zdania widzów były jednak podzielone. Narzekano na samochodowe kolejki. Oglądanie przez szybę, w dodatku w ruchu, to stanowczo nie to samo, co spacer i możliwość zatrzymania się na dłużej przy wybranych pokazach - mówili widzowie. Jeden z nich napisał w komentarzu facebookowym po imprezie, że samochodowy festiwal na lotnisku to „wyrób skaywayopodobny”. Ale, jak podkreślali organizatorzy, alternatywa była prosta: zmienić formułę festiwalu na możliwie bezpieczną w czasie pandemii albo nie organizować Skywaya w ogóle. Zdecydowali się na pierwszą opcję.
Tysiące widzów na Skyway Festival w Toruniu
Pierwszy Skyway odbył się w 2009 roku. Na jego program złożyło się 14 instalacji i happeningów, a także imprezy specjalne i towarzyszące. Pokazy, przygotowane przez autorów z Polski, Francji, Niemiec, Portugalii, Belgii, Irlandii i Czech, obejrzało około stu tysięcy widzów. W kolejnych latach atrakcje Skywaya oglądało po około 120 tysięcy osób. W 2014 roku na festiwalowe pokazy wybrało się dwa razy więcej publiczności (300 tys.) niż w 2013 (150 tys.). Dziesiąty, jubileuszowy Bella Skyway Festival w 2018 roku przyciągnął 400 tysięcy widzów.
