Czy w Sępólnie przepis o strefach ochronnych wokół cmentarzy zablokuje budowę centrum handlowego? [wizualizacje]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak wygląda koncepcja bazy PKS dworca autobusowego przy ul. Chojnickiej w Sępólnie. Ma być centrum handlowe i stacja paliw. Pojawił się jednak problem z sąsiedztwem cmentarza
Tak wygląda koncepcja bazy PKS dworca autobusowego przy ul. Chojnickiej w Sępólnie. Ma być centrum handlowe i stacja paliw. Pojawił się jednak problem z sąsiedztwem cmentarza wizualizacje - UM Sępólno
PKS Chojnice zamierza wybudować w miejscu dworca autobusowego w Sępólnie Krajeńskim centrum handlowe wraz ze stację paliw. O tym informowaliśmy już wielokrotnie. Pojawił się jednak problem dotyczący sąsiadującego z nieruchomością cmentarza, który może kolidować z planami inwestora.

Od dwóch lat PKS Chojnice przymierza się do budowy niewielkiej galerii handlowej w miejscu niszczejącego budynku dworca autobusowego przy ulicy Chojnickiej w Sępólnie oraz stacji paliw. Dostał zielone światło od gminy, która specjalnie w tym celu zmieniła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i pracuje nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o dopuszczenie usług komercyjnych, ponieważ obecnie plan na tym obszarze zakłada jedynie usługi publiczne. Inwestor zwrócił się również do Starostwa Powiatowego w Sępólnie o wykup użytkowania wieczystego.

Plany inwestora a sąsiedztwo cmentarza

Pojawił się jednak problem. W sąsiedztwie nieruchomości po przeciwnej stronie ulicy jest działka, na której znajduje się cmentarz ewangelicki. Pochowani są również na nim żołnierze Armii Radzieckiej. Według rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 1959 roku odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywności, zakładów żywienia zbiorowego przechowujących artykuły żywności itd. powinna wynosić co najmniej 50 metrów. A w tym przypadku odległość między granicami obu działek jest mniejsza.

- To bardzo stary przepis, który mówi, że cmentarze oddziałują na wody podziemne. Wtedy jeszcze większość gospodarstw miała studnie, z których ludzie czerpali wodę, więc w pobliżu zakazywano tego typu działalności. Dziś wydaje się, że zagrożenia sanitarnego nie ma i przepis powinien być zmieniony, ministerstwo powinno dać choćby odstępstwo od niego. W pobliżu są przecież domy. Z resztą pamiętam, jak dawniej na dworcu był bar, jako dziecko korzystałem z niego – mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Przepis ten jednak dalej obowiązuje, a cmentarz według obecnego stanu prawnego jest obiektem czynnym, mimo że pochówki są sporadyczne, w tylnej części działki, a ostatni był 20 lat temu. Dlatego jest problem na etapie projektowania i uzyskania odpowiedniej zgody.

- Zwróciliśmy się z pismem do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy w zakresie interpretacji przepisów. Otrzymaliśmy odpowiedź, że przepis jest jak najbardziej aktualny i ewentualnie można by zmienić stan prawny cmentarza lub jego części. Ale to byłaby długa procedura – wyjaśnia Anna Sotkiewicz-Tumanik, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Sępólnie.

Czy w takiej sytuacji budowa centrum handlowego zostanie zablokowana? Niekoniecznie. To zależy od tego, czy inwestor zamierza przeznaczyć galerię m.in. na punkty spożywczo-gastronomiczne czy tylko usługi.

- Koncepcja przedstawiała jedynie sam budynek, nie wiemy, co inwestor konkretnie chce mieć w środku. Zwróciliśmy się do niego z pytaniem, czy ten przepis będzie kolidował z jego planami. Czekamy na odpowiedź – mówi Sotkiewicz-Tumanik.

Jak dodaje pani kierownik, inwestor ma się również ustosunkować co do funkcjonowania pks-u. Powinien zapewnić dalej usługi publiczne, mimo że po zmianie miejscowego planu dominującymi mają być komercyjne.

Tak wygląda koncepcja budowy galerii handlowej i stacji paliw na dworcu autobusowym w Sępólnie - wizualizacje:

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie