Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy władze samorządowe Włocławka ułatwią mieszkańcom zakup węgla? Sprawdzamy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Czy we Włocławku, wzorem Otwocka i Grudziądza, władze zorganizują dystrybucję węgla dla mieszkańców? Na razie nie, bo jak słyszymy, brakuje odpowiednich regulacji prawnych – Ale też jest dużo niewiadomych - mówi Angelika Wyrąbkiewicz, rzeczniczka prasowa prezydenta Włocławka. Zamówienia na węgiel zbiera już od poniedziałku OPEC w Grudziądzu.

Do 70 procent mieszkańców Włocławka ciepło dostarcza Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. M.in. w ten sposób energia cieplna dociera do mieszkańców największych spółdzielni mieszkaniowych na osiedlu Południe, w śródmieściu czy na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Mieszkańców Zazamcza zaopatruje ciepłownia należąca do Spółdzielni Mieszkaniowej "Zazamcze". Część domów jednorodzinnych też jest ogrzewanych przez MPEC, ale są i takie, które nie są podłączone do sieci miejskiej i mają własne piece, zasilane albo gazem, albo na przykład węglem.

Władze Włocławka mogłyby ułatwić zakup

Czy władze samorządowe Włocławka ułatwią mieszkańcom zakup węgla? Z takim apelem do samorządów zwrócił się minister Jacek Sasin. A radni klubu PiS w Radzie Miasta – Janusz Dębczyński i Krzysztof Kowalski wraz z przewodniczącym włocławskich struktur tej partii Jarosławem Chmielewskim przed siedzibą Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przekonywali prezydenta Włocławka do tego rozwiązania, mówili, że wystarczy tylko chcieć, że na załatwienie dostaw węgla potrzeba dwa tygodnie.

Jarosław Chmielewski podkreśla, że dystrybuowany przez samorząd węgiel mógłby kosztować 2 100 złotych za tonę plus VAT. A zdaniem radnego Janusza Dębczyńskiego, szefa klubu radnych PiS, włączenie się miasta w dystrybucję tego surowca mogłoby spowodować, że konkurencja, czyli prywatne składy węgla obniżyłyby ceny.

- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku ma możliwości - utwardzony plac, wagi, bocznicę kolejową, a to oznacza łatwy transport - wyliczał szef miejskich struktur PiS Jarosław Chmielewski.

Co na to władze miasta? Nie mówią "nie", ale nie widzą na razie możliwości.

- Największy problem polega na tym, że u nas żadna spółka w swoim PKD nie ma wpisu o handlu węglem, czyli nie może tego robić - tłumaczy Angelika Wyrąbkiewicz, rzeczniczka prasowa prezydenta Włocławka. - Można powiedzieć, że we Włocławku najbardziej przygotowaną do tego spółką byłoby Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, ale w swoim PKD nie ma wpisu o handlu węglem. Potrzebna jest zgoda rady nadzorczej, zgromadzenia wspólników i zmiana w KRS, a to trwa na pewno minimum kilka tygodni. W momencie, gdy taki wpis w KRS zostałby dokonany, wtedy MPEC - w trybie zamówień publicznych - mógłby taki węgiel kupić i dopiero dystrybuować.

Ale tutaj - zdaniem rzeczniczki - też nie kończą się problemy, dlatego że samorząd nie wie, jaki to jest węgiel, jaką ma kaloryczność. - Wiemy, że ma kosztować 2 tys. 100 zł netto, bez transportu - dodaje Angelika Wyrąbkiewicz. - Do tego trzeba będzie doliczyć transport z portu do Włocławka. Mieszkaniec będzie musiał jeszcze doliczyć sobie transport z MPEC do swojego domu. Istnieje niewiadoma, ile ostatecznie taki węgiel będzie mieszkańca kosztował. Może okazać się, że kwota będzie bardzo zbliżona do tego, co aktualnie mamy na skupach.

W czwartek, 13 bm., prezydent Marek Wojtkowski ma przedstawić informację, w jaki sposób Włocławek zamierza rozwiązać problem.

W Otwocku sprzedają, w Grudziądzu też

Radni z klubu PiS w Radzie Miasta wskazują jednak na przykład Otwocka, gdzie dystrybucja węgla została z powodzeniem zorganizowana przez samorząd i sprzedaż te-go surowca się już odbywa. Podkreślają także, że węgiel, który mają dystrybuować samorządy, jest certyfikowany, sprawdzany przez laboratoria PGE. I oczekują, że prezydent Włocławka schowa legitymację partyjną do kieszeni (Marek Wojtkowski jest związany z Platformą Obywatelską - przyp. red) i będzie dbał nie tylko o spółki miejskie, ale i mieszkańców włocławskich domów jednorodzinnych.

Dodajmy, że w naszym regionie do sprzedaży węgla przymierzyły się już władze Grudziądza za pośrednictwem tamtejszego OPEC. Prezydent Maciej Glamowski powołał zespół do spraw kryzysu energetycznego, w ramach którego wypracowano alternatywne rozwiązanie problemu z dostępem do węgla. - Uruchamiamy interwencyjny program dystrybucji ekogroszku. Będzie on pochodzić z zasobów własnych OPEC-u - poinformował Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza. W miniony poniedziałek OPEC rozpoczął zbieranie zamówień na ekogroszek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska