Obrót wyłącznie bezgotówkowy został wprowadzony decyzją rektora grudniu. Dlaczego?
- Przyczyną były zarówno oszczędności, jak i zwiększenie bezpieczeństwa transakcji – wyjaśnia dr Ewa- Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK.
Kilka osób odbierało pensję w kasie
Na czym polegają oszczędności? Zlikwidowane zostały wszystkie kasy, w których można było dotąd wpłacać i wypłacać gotówkę. Na 4 tysiące pracowników zaledwie kilka osób odbierało w ten sposób wynagrodzenie.
Ewa Walusiak-Bednarek przyznaje jednak, że pojawiły się głosy krytyczne, w związku z czym zapadła decyzja o przywróceniu obrotu gotówkowego w Hotelu Uniwersyteckim oraz w Uniwersyteckim Centrum Sportowym.
Nadal jednak wyłącznie przelewem płacić mogą np. osoby przeprowadzające transakcje z OdNową oraz promocją uczelni. - Traktujemy jednak sprawę jako otwartą i nadal testujemy różne rozwiązania – zapewnia dr Walusiak-Bednarek.
Masz prawo do gotówki
Według obowiązujących przepisów (ustawa o NBP) polski konsument ma prawo realizować płatności w drodze gotówkowej lub bezgotówkowej. Z ustawy nie wynikał jednak obowiązek przyjmowania płatności w każdej formie. Firma mogła zastrzec sobie wyłącznie tryb bezgotówkowy, jeśli odpowiednio wyraźnie uprzedziła o tym konsumenta.
Ponieważ jednak nadal nie wszyscy obywatele posiadają konta w banku ( w ubiegłym roku nie miało go około 3,5 miliona dorosłych Polaków!) w 2021 roku wprowadzony został przepis zabraniający uzależnianie zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub umowy sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmowy przyjęcia zapłaty w gotówce. Sprzedawca nie ma również prawa domagać się dodatkowej opłaty za płatność gotówką.
Gdzie nie zapłacisz gotówką
Są jednak wyjątki od tej reguły. Nie zapłacimy gotówką przy zakupach internetowych ani w miejscach sprzedaży bezobsługowej (np. niektóre staje paliw, parkomaty czy automaty sprzedażowe). Wyjątek uczyniono również dla imprez masowych (o ile zapis taki zawiera regulamin imprezy).
