Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym nie wolno palić w piecu w województwie kujawsko-pomorskim? Grozi kara 5 tys. zł

Strefa Agro
pixabay
Sezon grzewczy w wielu naszych domach już się rozpoczął. Ostatnie ciepłe dni odsunęły nieco w czasie problem smogu, który wraca każdej jesieni i zimy. Gdy temperatura spada, zwłaszcza w nocy, podkładamy do pieców. Nie wszystko może tam trafić. Od początku września na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje zakaz palenia 4 kategoriami opału.

Kujawsko-Pomorskie chce walczyć ze smogiem. Dlatego 24 czerwca została podpisana, a 1 września 2019 roku weszła w życie uchwala antysmogowa. W całym województwie obowiązuje całkowity zakaz spalania:

  • ❌ Węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
  • ❌ Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
  • ❌ Paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu mniej niż 3 mm wynosi więcej niż 15%
  • ❌ Biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym, mniej niż 20%

W przypadku naruszenia zakazu, obowiązującego mieszkańców regionu, musimy liczyć się z karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych, uświadamia Urząd Miasta Bydgoszczy.

Ograniczenia wprowadziła Uchwała nr VIII/136/19 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 24 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązuje, jak już wspomnieliśmy, od 1 września. Całą uchwalę można znaleźć tu: Uchwała antysmogowa województwa kujawsko-pomorskiego.

Czemu służą zakazy wprowadzone uchwałą antysmogową?

Wprowadzona ograniczenia mają zapobiegać "negatywnemu oddziaływaniu eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, na zdrowie ludzi i na środowisko". Ograniczenia i zakazy obejmują cały teren województwa.

Uchwała była wcześniej konsultowana. Spośród wszystkich 163 właściwych wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów, województwa kujawsko-pomorskiego 67 z nich przedłożyło swoją opinię, w tym 9 po terminie. Wśród 67 przesłanych opinii, 51 było pozytywnych (z czego 36 z uwagami), a 16 było negatywnych, czytamy w uchwale.

W uzasadnieniu: Zgodnie z Konstytucją obowiązkiem również władz samorządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest podjęcie działań, które ograniczą poziom zanieczyszczenia powietrza oraz ich negatywny wpływ na zdrowie ludzi i na środowisko.

Oceny jakości powietrza wykonywane w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wskazywały na niezadowalający stan jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim ze względu na występujące od wielu lat przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla wartości 24h, poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 dla wartości średniorocznych oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu. Ponadto w raporcie WHO z 2018 r. znalazło się Nakło nad Notecią jako jedno z 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem (a jako jedno z 36 z Polski).

Czym może grozić wdychanie smogu?

Istnieje wiele dowodów naukowych potwierdzających, że zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe narażenie na zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi prowadzi do przedwczesnych zgonów, schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, w tym zwiększonej liczby hospitalizacji oraz przyjęć na oddziałach ratunkowych w wyniku zawału serca oraz udaru mózgu. Dodatkowo benzo(a)piren jest substancją o silnych własnościach mutagennych i kancerogennych (przyczynia się m.in. do raka płuc).

Skutki długotrwałego narażenia na pyły zawieszone obejmują:

  • przedwczesne zgony, w szczególności związane z chorobami układu krążenia,
  • powikłania sercowo-naczyniowe, w tym zawał serca i udar mózgu,
  • gorszy rozwój płuc oraz rozwój przewlekłych chorób układu oddechowego jak np. astma u dzieci,
  • nowotwory,
  • negatywny wpływ okołoporodowy, np. w postaci zwiększonej umieralności noworodków i niskiej masy
    urodzeniowej.

Efekty zdrowotne związane z krótkoterminowym narażeniem na smog to:

  • przedwczesne zgony, zwłaszcza związane z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
  • zwiększona ilość przyjęć szpitalnych i wizyt w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), związanych z ostrymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego takimi jak zawały serca i udary mózgu,
  • zwiększona liczba hospitalizacji i wizyt w SOR, w związku z powikłaniami oddechowymi takimi jak napady astmy,
  • zwiększenie częstości takich objawów jak kaszel, świsty oskrzelowe i uczucie duszności,
  • negatywny wpływ na parametry funkcji płuc, zwłaszcza u dzieci i osób z chorobami układu oddechowego takimi jak astma.

Osobami najbardziej narażonymi na zwiększone ryzyko zdrowotne związane z ekspozycją na cząstki drobne i cząstki o większej średnicy są:

  • osoby chorujące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego (w tym astmę),
  • osoby w podeszłym wieku,
  • dzieci oraz osoby uboższe,
  • kobiety w ciąży,
  • noworodki,
  • pacjenci z obciążeniami zdrowotnymi jak cukrzyca.

Koszty smogu w województwie kujawsko-pomorskim. Ile tracimy?

Tracimy nie tylko na zdrowiu, straty są również ekonomiczne. Według analiz ujętych w uzasadnieniu uchwały, jej autorzy wyliczają, że skutki ekonomiczne obejmują m.in.: wydatki na opiekę zdrowotną, ponoszone bezpośrednio przez ludzi chorujących z powodu zanieczyszczenia powietrza, jak i wydatki w ramach państwowego systemu opieki zdrowotnej, koszty wynikające z mniejszej produktywności, w tym absencji w pracy, koszty związane z przedwczesną umieralnością, czy straty materialne wynikające z przyspieszonego niszczenia zabytków. Zła jakość powietrza może również negatywne wpływać na postrzeganie regionu wśród turystów oraz inwestorów.

Skutkiem ekonomicznym może być zmniejszony ruch turystyczny, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy stężenia pyłu zawieszonego utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ale również na mniejszą atrakcyjność regionu wśród potencjalnych inwestorów. Zanieczyszczenie powietrza może skutkować odebraniem statusu uzdrowiska miejscowościom, które ten status posiadają.

Koszty zewnętrzne będące skutkiem negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na zdrowie wynoszą około 5,6 mld zł rocznie w skali województwa. Uwzględniając poziom redukcji emisji substancji jaki zostanie osiągnięty w wyniku wprowadzenia uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w trybie art. 96 ustawy POŚ, oszacowano, iż koszt zewnętrzny, którego można uniknąć, w skali województwa wynosi ponad 4,2 mld zł rocznie.

UM Bydgoszcz: "Kontrole w tym zakresie w naszym mieście realizuje Straż Miejska, która sprawdza, czy w paleniskach nie są spalane odpady oraz ustala, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach i piecach. Ponadto, każdy musi posiadać świadectwo jakości paliwa stałego. Takie świadectwo wydaje przedsiębiorca, która sprzedaje paliwa stałe. Mieszkańcy, którzy wyczuwają dym o nieprzyjemnym zapachu, który wydobywa się z kominów budynku proszeni są o niezwłoczne zgłaszanie tego faktu Straży Miejskiej, pod bezpłatny numer alarmowy – 986".

Źródła: bip.kujawsko-pomorskie.pl, bydgoszcz.pl
________________________________________

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska