Spis treści
Płytki ścienne i podłogowe to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Nie ma co się dziwić ich popularności, bowiem są trwałe, ładne i dobrze zabezpieczają pomieszczenie przed wilgocią. I choć są dość łatwe w utrzymaniu czystości, mają jedną wadę – fugi. Niestety, z biegiem lat te małe szczeliny pomiędzy kaflami stają się miejscem, w których gromadzi się brud, pleśń i inne osady. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie czyścić fugi, by zachować ich pierwotny blask.

Od czego zacząć czyszczenie fug?
Zanim przystąpimy do właściwej czynności, czyli usunięcia brudu z fug, umyjmy kafelki wodą z delikatnym detergentem, a następnie wytrzyjmy do sucha miękką ściereczką. To ważne, ponieważ czyszczenie fug na brudnych kafelkach może przyczynić się do bardziej skomplikowanych prac. Następnie przygotujmy bawełniane ściereczki oraz szczotki z miękkim włosiem. Pamiętajmy, żeby nigdy nie czyścić fug za pomocą druciaka, nożyka lub szorstkiej gąbki, bo w ten sposób bardzo łatwo uszkodzić nie tylko wypełnienie pomiędzy płytkami, ale i same kafelki.
Domowe sposoby na czyste fugi. Przekonaj się, jakie to proste!
- Pasta z szarego mydła i sody oczyszczonej
Jednym ze sposobów na usunięcie brudu zalegającego w przestrzeniach między płytkami jest umycie ich roztworem z sody i szarego mydła. 100 g szarego mydła ścieramy na tarce i rozpuszczamy w 50 ml wrzątku. Następnie masę łączymy ze 100 g sody i 10 kroplami olejku eterycznego. Tak przygotowaną pastę nakładamy za pomocą miękkiej gąbki lub szczotki na kafelki i czyścimy przestrzenie między płytkami.
- Pasta z cytryny i soli
Jeżeli nie wiesz, jak pozbyć się zabrudzeń z białych fug, koniecznie wypróbuj ten trik. Z cytryny wyciśnij sok, a następnie wymieszaj go z gruboziarnistą solą. Dodaj jej tyle, aby powstała gęsta masa. Odstaw ją na 15 minut. Pastę nałóż na szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i delikatnie pocierając, usuń zanieczyszczenia między kaflami. Po skończonej pracy możesz przetrzeć fugi woskiem podłogowym, który stworzy filtr chroniący je na dłużej przed zabrudzeniami.
- Mikstura z octu na czyste fugi
Niezawodny w tym przypadku będzie ocet połączony z wodą i sodą. Do miski wsyp 100 g sody i dołóż tyle samo octu i wody. Składniki wymieszaj, nałóż na fugi i odczekaj pół godziny, aż pasta zaschnie. Po tym czasie zmyj ją ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropel płyny do naczyń. Jest to świetny sposób na uporanie się z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, np. pleśni, tłuszczu, rdzy lub kamienia.
- Kwaśne mleko i woda – niezawodny duet!
To jedna z najprostszych i najtańszych metod czyszczenia fug. Wystarczy połączyć kwaśne mleko i wodę w równych proporcjach. Mieszanką nasączamy gąbkę lub miękką szczoteczkę i dokładnie przecieramy fugi. Kwas mlekowy obecny w kwaśnym mleku pomoże rozpuścić zabrudzenia. Po kilku minutach kafle należy spłukać czystą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
- Ocet i woda – doczyścisz fugi i płytki za jednym myciem!
Ocet spirytusowy nie tylko wybieli brudne fugi, ale również zabije bakterie zgromadzone w spoiwach. Do miski wlej 1 szklankę octu i pół szklanki wody. Tak przygotowaną mieszanką wyczyścisz nie tylko fugi, ale również usuniesz osad z płytek. Podobne działanie wykazuje ocet jabłkowy, który również miesza się z wodą, ale w proporcji 1:1.
- Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia
Proszek do pieczenia wykazuje podobne właściwości co soda oczyszczona, zatem świetnie sprawdzi się jako domowy środek czyszczący. Aby przygotować pastę, wystarczy wymieszać 4 opakowania proszku z kilkoma łyżkami ciepłej wody tak, aby uzyskać gęstą masę. Następnie nakładamy ją na łączenia między płytkami i zostawiamy na pół godziny. Po tym czasie czyścimy je miękką gąbką, a na koniec resztki proszku zmywamy ciepłą wodą.
Jak dbać o fugi, aby się nie brudziły?
Oprócz regularnego czyszczenia istnieją również sposoby, aby zapobiec szybkiemu brudzeniu się fug. Jednym z nich jest impregnacja fug specjalnymi preparatami, które zapobiegają wnikaniu brudu i wilgoci. Warto również zwracać uwagę na to, jakie substancje używamy na co dzień – unikajmy agresywnych detergentów, które mogą uszkadzać fugi. Ważna jest również systematyczność. Co kilka dni przetrzyjmy fugi wilgotną szmatką, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Upewnijmy się także, że pomieszczenia są dobrze wentylowane, aby nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów w spoiwach między płytkami.