Przez ostatnie dwa lata uczestniczyli oni w programie "Różne kultury ale te same głosy", współpracując z partnerskimi placówkami w Turcji, Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie), Litwie i Rumunii.
- Główną ideą projektu było odkrywanie kulturowego i historycznego dziedzictwa partnerów. Szkoły zbierały materiały, wymieniały prezentacje i przekazywały sobie informacje o swoich miejscowościach - mówi Mirosława Janowska, dyrektor ZS w Dąbrowie Biskupiej.
Zwiedzili kawałek Europy
Dzięki zaangażowaniu się w Comeniusa grupa uczniów i nauczycieli dąbrowieckiej szkoły miała okazję wyruszyć na zagraniczne wojaże i spotkać się z zagranicznymi kolegami uczestniczącymi w programie.
W styczniu 2009 roku reprezentacja Dąbrowy przebywała w rumuńskim Barlad. - Bardzo miło wspominam ten wyjazd. Poznałam kulturę kraju, o którym wcześniej nie wiedziałam zbyt wiele. Miałam możliwość zawarcia wielu nowych znajomości. Cieszę się, że mogłam odwiedzić nieznany mi dotąd zakątek Europy - opowiada Natalia Kubiak.
Potem był wyjazd do litewskiego Siauliai. Zaś w styczniu br., dzięki programowi Comenius ekipa z Dąbrowy pojechała do Hiszpanii na Gran Canaria. W harmonogramie dwuletniego programu Comenius znalazła się również wizyta w szkole partnerskiej w Turcji, która była koordynatorem projektu.
Festiwal Comeniusa
Niedawno podsumowano dwa lata współpracy pięciu europejskich szkół. W Dąbrowie Biskupiej odbył się festiwal Comeniusa. W jego trakcie odsłonięto tablicę poświęcona rocznicy mordu katyńskiego i zasadzono dąb pamięci. Następnie uroczyście zakończono program "Różne kultury ale te same głosy".
Przygotowany został program artystyczny zatytułowany "Kujawy częścią Europy". Po części artystycznej rozkrojono wielki tort. Była też okazja do obejrzenia pamiątek przywiezionych z Turcji, Rumunii, Wysp Kanaryjskich i Litwy.