MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe podręczniki dla szkół średnich i testy psychologiczne dla nauczycieli. Z takimi postulatami wystąpiono w czasie okrągłego stołu

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę odbył się pilotaż Okrągłego Stołu Uczniowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa podlaskiego. Spotkaniu przysłuchiwali się samorządowcy, posłowie i podlaska kurator oświaty. – Wasz głos ma ogromne znaczenie, możecie być liderami zmian – przekonywała minister edukacji.

Spis treści

Posiedzenie okrągłego stołu

Okrągły stół trwał ponad dwie godziny. Młodzież zadawała pytania i wnioskowała o zmiany w metodach nauczania, w tym o zwiększenie liczby zajęć praktycznych, również poza szkołą. Dyskutowano o nauczycielach i ich przygotowaniu do prowadzenia lekcji. Poruszono również kwestie zdrowia psychicznego młodzieży, obecność psychologów szkolnych oraz o znaczenie zajęć sportowych.

Jakie tematy poruszono podczas sobotniego okrągłego stołu uczniowskiego?
Jakie tematy poruszono podczas sobotniego okrągłego stołu uczniowskiego? gov.pl

Przeczytaj też: Złożyłam CV i... zostałam wezwana na dywanik. Praktyka wielu dyrektorów niezgodna z prawem? Prawnik wyjaśnia>>>

Nie ma szkoły bez nauczycieli

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zwrócili uwagę na to, że szkoły są stworzone przez nauczycieli i uczniów. Dzięki ich współpracy edukacja ma sens. Młodzi ludzie wnioskowali o zmiany w szkoleniach dla nauczycieli tak, by ich poziom był wyższy i bardziej odpowiadał potrzebom nauczycieli. Pomyślano również o wprowadzeniu badań psychologicznych dla nauczycieli, by do zawodu trafiali ludzie, którzy mają predyspozycje do zawodu.

– Nauczyciele potrzebują spokoju, a przede wszystkim szacunku – mówiła Barbara Nowacka w odpowiedzi na postulaty młodzieży.

Odpowiedziała również, że żadne testy nie są potrzebne nauczycielom, ponieważ 99 procent z nich to bardzo dobrze wykwalifikowani pracownicy, którzy wykonują swoją pracę tak, jak należy. Zachęcała również, by niewłaściwe zachowania nauczycieli zgłaszać do kuratorium.

Darmowe podręczniki dla szkół ponadpodstawowych

Młodzi ludzie wspomnieli o kwestii, która ich martwi – kosztach zakupu podręczników szkolnych. To wydatek rzędu kilkuset do nawet tysiąca złotych. Powiedziano również o konieczności korzystania z korepetycji, z uwagi na fakt, że zdaniem młodzieży szkoła nie przygotowuje odpowiednio do matury, a samodzielna nauka to duże wyzwanie. Uczniowie chcieliby, aby korepetycje, podręczniki i dodatkowe materiały do nauki były dofinansowane przez państwo.

Zdrowie psychiczne i podstawy programowe

Minister edukacji, odpowiadając na pytania, podkreślała, że ministerstwo wprowadza liczne zmiany, aby dostosować polską edukację do XXI wieku i stojących przed nią wyzwań. W jej odpowiedziach często pojawiał się temat odchudzenia podstawy programowej. Nowacka zaznaczała, że dzięki temu nauczyciele będą mieli więcej czasu na organizowanie zajęć poza szkołą, na które często nie ma czasu z powodu konieczności realizacji obowiązującego programu. Zwracała również uwagę, że mniejsza ilość materiału pozwoli na lepsze przygotowanie do lekcji i zredukuje potrzebę korepetycji. Podkreślała, że misją szkoły jest wyrównywanie szans edukacyjnych dla każdego ucznia. Mówiła także o zmniejszaniu ciężaru tornistrów, wprowadzeniu e-podręczników i kontynuacji instalacji szafek w szkołach.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zdrowia stwierdziła, że gabinet taki powinien stanowić miejsce, w którym każdy czuje się komfortowo. Podkreśliła, że liczba psychologów w szkołach jest niewystarczająca, lecz ministerstwo edukacji dąży do zwiększenia ich ilości. Zaznaczyła również, że edukacja zdrowotna, która ma stać się przedmiotem szkolnym w 2025 roku, będzie w dużej mierze poświęcona zdrowiu psychicznemu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: PAP, Okrągły Stół Uczniowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Darmowe podręczniki dla szkół średnich i testy psychologiczne dla nauczycieli. Z takimi postulatami wystąpiono w czasie okrągłego stołu - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska