To pierwszy wielki gość, jakiego obecność podczas najbliższego Camerimage zdradził Marek Żydowicz, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. David Lynch nie po raz pierwszy będzie gościł w naszym regionie. Jest przyjacielem Camerimage, był na nim już wielokrotnie.
Po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2000 roku, by odebrać Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną przyznawaną przez Festiwal Camerimage.
Tym razem zaprosi na wyjątkową wystawę swojej twórczości, na której zobaczymy obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, projekty designu i jego realizacje, jak również utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe,
wideoklipy oraz scenariusze.
To wszystko wejdzie w skład retrospektywnego pokazu dzieł pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich.
Tak przekrojową prezentację twórczości Davida Lyncha zobaczymy tu po raz pierwszy w Europie. Otwarcie wystawy zaplanowano na 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Pojawi się na nim sam artysta.
Czytaj też: Camerimage to zupełnie inny świat [komentarz]
David Lynch jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców filmowych. Szerszej publiczności znany jako reżyser serialu "Miasteczko Twin Peaks", którego kontynuacja będzie miała premierę w maju tego roku. Lynch studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje.
Jest autorem filmów, o których mówi się, że są kultowe: "Człowiek słoń", "Diuna", "Blue Velvet", "Dzikość serca", "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną", "Zagubiona autostrada".
Za swój filmowy dorobek czterokrotnie był nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.
Pomysłodawcą wystawy i autorem jej koncepcji jest dyrektor festiwalu, Marek Żydowicz.
Tegoroczny - jubileuszowy, 25. festiwal Camerimage będzie trwał w Bydgoszczy między 11 a 18 listopada.