To pierwszy wielki gość, jakiego obecność podczas najbliższego Camerimage zdradził Marek Żydowicz, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. David Lynch nie po raz pierwszy będzie gościł w naszym regionie. Jest przyjacielem Camerimage, był na nim już wielokrotnie.
Po raz pierwszy odwiedził Polskę w 2000 roku, by odebrać Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną przyznawaną przez Festiwal Camerimage.
Już w sobotę Camerimage 2016. Te gwiazdy były na Camerimage
Tym razem zaprosi na wyjątkową wystawę swojej twórczości, na której zobaczymy obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, projekty designu i jego realizacje, jak również utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe,
wideoklipy oraz scenariusze.
To wszystko wejdzie w skład retrospektywnego pokazu dzieł pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich.
Tak przekrojową prezentację twórczości Davida Lyncha zobaczymy tu po raz pierwszy w Europie. Otwarcie wystawy zaplanowano na 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Pojawi się na nim sam artysta.
Czytaj też: Camerimage to zupełnie inny świat [komentarz]
David Lynch jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców filmowych. Szerszej publiczności znany jako reżyser serialu "Miasteczko Twin Peaks", którego kontynuacja będzie miała premierę w maju tego roku. Lynch studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje.
Jest autorem filmów, o których mówi się, że są kultowe: "Człowiek słoń", "Diuna", "Blue Velvet", "Dzikość serca", "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną", "Zagubiona autostrada".
Za swój filmowy dorobek czterokrotnie był nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.
Pomysłodawcą wystawy i autorem jej koncepcji jest dyrektor festiwalu, Marek Żydowicz.
Tegoroczny - jubileuszowy, 25. festiwal Camerimage będzie trwał w Bydgoszczy między 11 a 18 listopada.