Debata Kopacz - Szydło [Rozmowa o Polsce - wideo, wypowiedzi]

S, AIP, wideo: TVN24/x-news
Debata Ewa Kopacz - Beata Szydło.
Debata Ewa Kopacz - Beata Szydło. Piotr Smoliński
Udostępnij:
Zakończyła się debata pomiędzy premier Ewą Kopacz i kandydatką na szefa rządu z PiS Beatą Szydło.

Kopacz: - Stoję przed wami i nikogo nie udaje. Nie muszę się za nikim chować. Wypełniłam swoje zobowiązania, które złożyłam 1.10.2014. Chce zaproponować coś dobrego na następne 4 lata. To dobry podatek. Mówię o szacunku dla waszej pracy. Chce silnej gospodarki. Jeśli proponuje rozsądek. Nie marnujcie głosu, oddajcie głos na PO. My jesteśmy jedyną partią, która może zatrzymać tych ludzi, którzy idą tylko po władze.

Szydło: - Po 8 latach afer i nieudolnych rządów PO. Pani przewodnicząca nie powie nic innego niż obietnicach, czy statystykach. Polacy nie chcą tego już słuchać. Czas odejść na ławkę rezerwowych. Ja chce rozmawiać o konkretach. Mam ustawy na pierwsze 100 dni. Prezydent ma program naprawy Polski. Musimy iść razem. Polacy na to zasługują. Z prezydentem, z rządem, z wami wszystkimi, damy radę!

Kopacz: - Pani wie, że kwestionowaliście w zasadzie wszystko. Proszę nie wmawiać, że na siłę wysyłamy wszystkich do szkoły w wieku 6 lat.

Szydło: - Ja uważam, że polskie dzieci są najwspanialsze. Pani przewodnicząca, ja chce dać prawo rodzicom do decydowania.

Kopacz: - W 22 krajach UE dzieci idą w 6 lat do szkoły. Nasze dzieci są równie mądre, jak te w Europie.

Kopacz: - Ta kobieta kilka razy na sali sejmowej głosowała przeciwko prawu kobiet! Ja się boję, że Pani kandydatura będzie niepoważna po 25 października.

Szydło: - Każdy obywatel powinien być szanowany.

Kopacz: - Dziś słyszymy Panią Szydło, że rząd PO popełniał same błędy.

Szydło: - Ja mam program. Ambitny program naprawy Polski. Polska potrzebuje stabilnego rządu i współpracy z prezydentem.

Szydło: - Polska to piękny kraj. w którym Polacy chcą godnie żyć. Polacy chcą być wysłuchiwani. PO i PSL ma za nic obywateli. Ja dojeżdżam do takich miejsc, gdzie pendolino nie dojeżdża. Taka Polska też istnieje. Trzeba prowadzić politykę równego rozwoju.

Kopacz: - Zbudowaliśmy silną pozycję UE. Zbudowaliśmy również solidarność społeczną. Ta prawdziwa solidarność nadal istnieje. Zbudowaliśmy odpowiedzialność za swój kraj. Ostatnie 8 lat to piękna infrastruktura, to piękne boiska i piękny Stadion Narodowy. Zbudowaliśmy Polskę nowoczesną, w której młodzi ludzie mają swoje ambicję. Boję się, że nowa władza chce zabrać wolność Polakom.

Kopacz: - Potrafiłam wyjść i przeprosić za swoich kolegów. To był język nie do przyjęcia. Czy Pani mogłaby przeprosić Polaków za aferę SKOK? To Wy powinniście przeprosić, za tę największą aferę. Pani chce mi powiedzieć, że w opozycji są wszyscy święci? Nagle staracie się pokazać, jako nadludzie.

Szydło: - Afera podsłuchowa powinna być wyjaśniona. Politycy PO powinni wytłumaczyć się obywatelom. Afery można wymieniać, wszystkie zamieciono pod dywan. W aferze podsłuchowej są dwie kwestie. Po pierwsze - państwo nie funkcjonuje. Druga kwestia - to niebywałe rzeczy, które zostały nagrane.

Kopacz: - Ja mam w głowie tylko jedno - dobro Polski. To jest dla mnie najważniejsze przy negocjacjach.

Kopacz: - Będziemy pomagać uchodźcom, bo jesteśmy wrażliwi.

Szydło: - Ja przejmuje się głosem Polaków, niż słuchać opinii na salonach europejskich.

Kopacz: - Zapytałam o Jarosław Kaczyńskiego, bo musiałam się na Radzie Europejskiej tłumaczyć z jego słów.

Szydło: - Wiedziałem, że zamiast dyskutować o sprawach Polaków, to będziemy rozmawiać o sprawach partii. Ja nie chce o tym rozmawiać. Ja przez ostatni rok podróżuje po Polsce. Wszyscy mówią, "niech politycy zajmą się naszymi sprawami".

Kopacz: - Musimy dbać o własny kraj, jak o własny dom. Rządzący musi odpowiedzialnie dbać o własny kraj. Ja kilka razy zwracałam się do Pana Prezydenta. Pan Prezydent potrafi rozmawiać tylko ze swoimi, jest mi przykro z tego powodu.

Szydło: - Ważne żeby budując mądrą politykę zagraniczną była zgoda. Na pewno w tej chwili najważniejszym tematem jest kwestia uchodźców. Ważne są relację z Rosją.

Szydło: - Jesteśmy w UE, to jedno z naszych największych osiągnięć. Wcale nasza pozycja nie jest tak silna. Za naszymi plecami została chociażby podpisana umowa o VAT. Gdy trzeba było bronić naszych stoczni, to EU się na to nie zgadzała. W Niemczech remontowano stocznie. Unia Energetyczna? Jaka Unia Energetyczna? Proszę zwrócić uwagę, jak o swoje interesy walczą Niemcy czy Francuzi.

Kopacz: - Nie ma silnej Polski bez silnej Europy. Teraz możemy odnotowywać nasz wzrost gospodarzy. Jaka jest nasza pozycja? W Unii Europejskiej jest ona bardzo silna. To my powiedzieliśmy twardo - musi dobry plan w sprawie uchodźców.

Kopacz: - Konflikt na Ukrainie był czystym zamachem na suwerenność tego kraju. Polska zachowała się wtedy bardzo przyzwoicie. To my mówiliśmy - trzeba nałożyć sankcję na Rosję. Nasze bezpieczeństwo to nie tylko sojusze. Nasze bezpieczeństwo, to nasza silna armia.

Szydło: - Proszę przeczytać ustawę o rewitalizacji. Ja mam gotową ustawę, a Państwo ją dopiero zapowiadacie. Powinniśmy mieć jedną drogę w polityce zagranicznej. Jesteśmy członkami UE i NATO. Powinniśmy robić wszystko, by w tych insynuacjach nasza pozycja była silna. Potrzebna jest także bardzo mądra polityka dyplomatyczna.

Kopacz: - Propozycja PO jest kompleksowa. Dotyczy młodych i tych, którzy pracują już mnóstwo lat.

Szydło: - Pani prezes się orientuje, że jest ustawa regulująca stawkę minimalnego wynagrodzenia? Stawka 12 złotych jest walką z umowami śmieciowymi.

Kopacz: - Moja propozycja jest taka żebyśmy nie zatrudniali na umowy zlecenia. Stawka minimum 12 złotych za godzinę powinna obowiązywać we wszystkich umowach, nie licząc tej o dzieło.

Szydło: - Sprawy gospodarki widzę nie są ważne dla Pani Kopacz. Nie wiem czy Pani pamięta, kiedy została na Polskę nałożona procedura nadmiernego deficytu - w 2009 roku. Trzeba mówić o zmianach w konstytucji, ale to Polacy zadecydują. Polska potrzebuje współpracy prezydenta, Polaków i rządu.

Kopacz: - Trzeba racjonalnie wydawać pieniądze. Pani wie, że komisja europejska zdjęła procedurę nadmiernego deficytu. Pani dokładnie wie, że wydatki, które proponujecie w programach, będzie niestety wielką dziurą budżetową.

Szydło: - Trzeba mieć program, ale też ludzi, którzy rozumieją potrzeby lokalne. Nikomu w Polsce nie trzeba zawierać. Trzeba wybierać priorytety. Nie może być tak, że są realizowane inwestycje, które nie są później kończone. 60% unijnych środków trafia później do firmy z poza Polski. To w Polsce firmy muszą realizować ten kapitał.

Szydło: - 75% maturzystów chce wyjechać z Polski. To są fakty. Polacy chcą konkretów. Ja te konkrety mam. Przygotowałam program. Młodzi Polacy nie będą wyjeżdżali, jeśli będą mieć jakość życia jak za granicą. To jest oczywiście też kwestia wykształcenia.

Kopacz: - Przez 4 lata będzie spokój i rozwój gospodarczy. Chcemy by zachód zagościł w kieszeniach Polaków. Jedynym motywem wyjazdów za granicę są słabe zarobki. Młodzi, będziecie u nas zarabiać tyle ile na zachodzie.

Kopacz: - Mój program to silna gospodarka i wyższe płace. Dziś Polska jest szóstą gospodarkę w Europie. Ona może rozwijać się nadal, jeśli będą silne finanse publiczne. Muszę kierować się odpowiedzialnością. Likwidujemy umowy śmieciowe, a ludziom młodym pomożemy brać kredyty. 10 miliardów zostanie w kieszeniach podatników.

Szydło: - Mamy przygotowany program i projekty ustaw. Mamy też zmiany podatku vat, żeby oszczędzić pieniądze. PiS wie jak to sfinansować. My obniżaliśmy podatki, a nie jak platforma podwyższali.

Pierwszy blok pytań - gospodarka i kampanie społeczne.

Rozpoczęła się "Rozmowa o Polsce". Będziemy podawać niektóre pytania.

Godz. 19:30 - My przeprowadzimy z debaty relację na żywo. Rozmowa o Polsce" będzie składała się z trzech bloków podzielonych tematycznie. Kopacz i Szydło najpierw będą musiały odpowiedzieć na pytania dziennikarzy (Kraśko, Gawryluk, Pochanke) dotyczące: - spraw gospodarczych i społecznych - polityki zagranicznej i obronności - ustroju państwa i szeroko rozumianej polityki. Każdy dziennikarz będzie miał 30 sekund na zadanie pytania, a Ewa Kopacz i Beata Szydło otrzymają minutę na odpowiedź. Bardzo istotna będzie także interakcja - Szydło i Kopacz będą mogły ze sobą polemizować.

- Szarpanie się nieważnymi rzeczami wyciągniętymi z kosmosu. To kolejna farsa - w ten sposób Paweł Kukiz postrzega debatę premier Ewy Kopacz z kandydatką PiS na ten urząd Beatą Szydło. Podobną opinię przedstawiła liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka. - To będzie ustawka dwóch konserwatywnych partii. Będą robić to, co robią cały czas, czyli zajmować się wyłącznie sobą - stwierdziła Nowacka.

Kopacz chce kolejnej kadencji jako premier, Beata Szydło aspiruje na szefową rządu po raz pierwszy. Kandydatka PiS na premiera wzywała do debaty od dłuższego czasu, lecz liderka Platformy Obywatelskiej konsekwentnie odmawiała, chcąc by to Jarosław Kaczyński stanął w szranki. Z prezesem PiS się jednak “nie dyskutuje”, więc ostatecznie dojdzie do debaty Kopacz-Szydło.

Debata Kopacz - Szydło jest organizowana przez trzy telewizje TVN24, TVP1, Polsat i będzie przez nich transmitowana - transmisja online. Spotkanie odbędzie się w ramach programu "Beata Szydło - Ewa Kopacz. Rozmowa o Polsce". Debatę poprowadzi trójka dziennikarzy: Justyna Pochanke z TVN24, Piotr Kraśko z TVP1 oraz Dorota Gawryluk z Polsatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kama

Szydło nie przejdzie słowo P. Premier- chore i ona ma być premierem śmieszne :D

m
mlodypolak
Boje się Polski za PIS. Jako młody człowiek nie wiem czy rząd zamiast myśleć o Polsce, gospodarce nie będzie ciągle syndrom Smoleńskiego i pogłębianiu konfliktu z Rosja,które może się skończyć wiadomo jak .......
w
wyborca

Szydło chce szanować obywateli Polski, a nie ma szacunku do Premier Rządu.

s
styk

Chwilowy problem, mocne przeciążenia. Za chwilę jednak wszystkie głosy zostaną zliczone. Proszę się nie martwić. 

n
niePISmienny

kliknąłem Kopacz w sondzie ! a nadal ma 0 %. Przypadek ? 

O
Olek
ciekawe. głosowałem w sondzie na Kopacz a głosów zero i tylko na Szydło są
n
nek

Nie oglądałem i nie oglądam tzw debaty ale jak mi podpowiadają kandydatka z PISu ma kłopoty z wzrokiem zwraca się do przewodniczącej a nie do pani premier.Im nigdy przez gardło nie może przejść słowo premier tak jest o 8 lat.

p
pancio

nie mogę słuchać tej Szydło, no nie mogę!

Co za wredne i przemądrzałe babsko.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie