O 9.30 rusza międzynarodowa konferencja "Nowoczesność kolekcji" organizowana przez CSW i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Aby rozmawiać o specyfice współczesnego kolekcjonerstwa, jego roli i perspektywie, do Torunia przyjadą znakomici specjaliści nie tylko z Polski. Obok silnej reprezentacji z Poznania, Krakowa czy Warszawy na konferencji pojawią się referenci z Francji, a nawet Kolumbii.
Jak kolekcjonować
Czemu ma służyć debata "Nowoczesność kolekcji" i skąd potrzeba dyskusji na ten właśnie temat?
- To bardzo specjalistyczne i wąskie zagadnienie - mówi Tomasz F. de Rosset, kierownik naukowy konferencji. - Jednak kolekcjonowanie sztuki współczesnej to skomplikowany temat. Zmienia się sytuacja samej sztuki, która coraz częściej odchodzi od obiektu materialnego. Musimy się więc zastanowić, jak ją kolekcjonować.
Sztuka ostatnich lat stawia poważne wyzwania kolekcjonerowi. Coraz częściej musi on się zadowolić jedynie dokumentacją aktu twórczego czy zapisem cyfrowym dzieła sztuki, a nie samym obiektem.
- Będziemy mówić o tym, jak ta sytuacja ma się do tradycyjnego pojęcia kolekcjonerstwa - zapowiada Tomasz F. de Rosset. - Często kolekcję wyobrażamy sobie jako wnętrze szczelnie wypełnione np. obrazami, a sztuka współczesna wymusza wyjście poza tę przestrzeń indywidualnej kontemplacji, wymaga innej formy, bardziej aktywnej. Refleksje, jakie towarzyszyć będą konferencji, mogą być bardzo przydatne także dla samego CSW jako instytucji, przed którą stoi zadanie tworzenia kolekcji muzealnych.
Znakomici goście
Międzynarodowa konferencja naukowa jest dla Centrum dużą szansą na zyskanie prestiżu także za granicą.
Jak zaznacza kierownik naukowy konferencji, wbrew pozorom nie było trudno zaprosić do Torunia wybitnych znawców tematu. - Udało się i bardzo nas to cieszy - podkreśla. -Wszystkie odczyty będą znakomite, więc trudno mi coś polecić.
Na uwagę zasługuje z pewnością spotkanie zamykające "Nowoczesność kolekcji". Jego gościem będzie francuski krytyk sztuki i kolekcjoner Ghislain Mollet-Vieville. - Moim zdaniem to jeden z najciekawszych współczesnych kolekcjonerów - zachęca Tomasz F. de Rosset. - Zrezygnował z tradycyjnego pojęcia kolekcjonerstwa na rzecz dość kontrowersyjnych rozwiązań. Ale o tym niech już opowie on sam.
Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Sztuki Współczesnej www.csw.torun.pl.