Tegoroczna edycja konferencji prezentuje tematy dotyczące współczesnego języka komunikacji w przestrzeni publicznej. To też przegląd ciekawych wykładów na temat sztuk wizualnych, które oprócz wartości estetycznych, artystycznych, nierzadko niosą przesłanie ideologiczne.
Dlatego tegoroczna edycja konferencji miała bardzo szeroki zakres. Były wykłady zarówno dotyczące znaczków pocztowych, aspektów wizualnych obozów jenieckich podczas II wojny światowej, jak i ujęcia polityków w filmie.
Wczoraj do Od Nowy zjechali socjologowie, filozofowie, politolodzy z regionalnych uczelni, a także z ośrodków spoza województwa.
- Sfera wizualna to jest coś, co nas zewsząd otacza, jesteśmy kulturą wzrokoceptyczną - mówi Olga Wadowska, doktorantka Wydziału Politologii UMK, jedna z organizatorek konferencji. - Jesteśmy zewnątrz otoczeni przekazami wizualnymi i dziś trudno wyobrazić sobie np. pierwszą stronę gazety bez efektownego zdjęcia. To samo dotyczy świata polityki. Choć w Polsce nie jest to jeszcze tak bardzo widoczne, to pomysłowość kampanii wyborczych jest coraz bardziej widoczna. To dostrzec możemy np. w spotach reklamowych.
Jak konferencję odebrali jej uczestnicy? - Znalazłam tu wiele interesujących dla siebie tematów - mówi Kamila Goczyńska, licealistka. - Szczególnie podobały mi się zagadnienia dotyczące nowych mediów, internetu. - Dla mnie szczególnie ciekawy był wykład dotyczący świata gier komputerowych, które dziś traktowane są jako nowa forma sztuki - podkreśla za to Damian Kuczyński.
Czytaj e-wydanie »