https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Woch, kandydat na prezydenta RP. "Robiłem w szambie, na budowach i w zawodówce"

Jakub Sarek
Opracowanie:
Marek Woch, kandydat na prezydenta RP
Marek Woch, kandydat na prezydenta RP Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Marek Woch, kandydat na prezydenta RP: polityka to szambo, a ja wiem, jak to szambo wyczyścić. Marek Woch swój start w wyborach na prezydenta RP zapowiedział w grudniu 2024 r. O najwyższy urząd w państwie ubiega się z ramienia Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjnych Samorządowców”, której jest liderem.

Kim jest Marek Woch, kandydat na prezydenta RP

Kim jest Marek Woch?

Marek Woch urodził się 17 grudnia 1978 r. w Kąkolewnicy (pow. radzyński, woj. lubelskie). Jak dumnie podkreśla pochodzi ze wsi i ma sześcioro rodzeństwa. Ukończył zasadniczą szkołę zawodową z tytułem monter wewnętrznych instalacji budowlanych. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Ponadto, ukończył także Szkołę Główną Handlową w Warszawie i stołeczną Wyższą Szkołę Menedżerską.

W latach 2016–2019 był pełnomocnikiem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Później był zatrudniony w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, gdzie od 2020 do 2023 piastował stanowisko dyrektora generalnego, od stycznia 2023 do czerwca 2024 pełnił funkcję zastępcy Rzecznika MŚP. Obecnie prowadzi w Warszawie Kancelarię Rzecznika Przedsiębiorców. Jest ławnikiem Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

W polityce samorządowej od lat, jednak bez sukcesów

W 2024 r. został liderem Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjnych Samorządowców”. Na scenie politycznej pozycjonuje się jako przedstawiciel centroprawicy.

Trzykrotnie startował w wyborach na wójta gm. Kąkolewnica. W 2013 r. otrzymał 84 głosy (2,74 proc. poparcia), rok później 141 (3,59 proc.), a w 2018 r. 170 (4,26 proc.). W wyborach parlamentarnych w 2015 r. z ramienia komitetu wyborczego wyborców Społecznej Demokracji bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora w okręgu nr 17 (pow. bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska). Poparło go wówczas 11 413 głosujących. Na swoim koncie ma również dwa nieudane starty w wyborach do Sejmu (2019 i 2023) z list Bezpartyjnych Samorządowców. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. otwierał lubelską listę komitetu Polska Fair Play i uzyskał 2040 głosów. Z list komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (jego współtwórcą był Janusz Korwin-Mikke) bezskutecznie rywalizował o mandat europosła w wyborach w 2024 r. (otrzymał 3326 głosów). W wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego w tym samym roku krzyżyk w kratce przy jego nazwisku postawiło 1933 osoby, co nie pozwoliło mu na zdobycie mandatu.

- Jako hydraulik z pierwszego zawodu bardzo często słyszę i czytam, że polityka to szambo. Ja robiłem w szambie, na budowach, w zawodówce. Wiem, jak to szambo oczyścić - mówił podczas kwietniowej debaty prezydenckiej w TV Republika Woch.

od 7 lat

Program wyborczy Marka Wocha

  • Woch opowiada się za wprowadzeniem w Polsce w drodze referendum systemu prezydencko-parlamentarnego zamiast obecnego systemu parlamentarno-gabinetowego. W jego opinii, to „krok ku silniejszej, stabilnej i nowoczesnej Polsce. Zmiana systemu odpowiada na oczekiwania obywateli dotyczące sprawnego i skutecznego zarządzania państwem, przy jednoczesnym zwiększeniu odpowiedzialności polityków za podejmowane decyzje i działania”.

  • Lider Bezpartyjnych Samorządowców w swoim programie zatytułowanym „Twierdza Bezpieczeństwo” postuluje także utworzenie funkcji wiceprezydenta i powołanie, Polskiej Gwardii Narodowej, jako formacji szybkiego reagowania. Do jej obowiązków należałoby m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem prezydenta, wszystkich instytucji i placówek mu podległych towarzyszenie prezydentowi w uroczystościach z jego udziałem, łącznie z funkcją Gwardii Honorowej, prowadzenie: Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydenckiego Biura Dokumentacji oraz Archiwum Niejawnego Kancelarii Prezydenta.

  • Bezpieczeństwo – zdaniem Wocha – opiera się na kilku filarach: obronności, zdrowiu, mieszkalnictwie, ochronie środowiska czy prawie.

  • Lider Bezpartyjnych Samorządowców proponuje wsparcie dla obywateli i przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów energii. W jaki sposób? Poprzez racjonalne wykorzystanie węgla i gazu w połączeniu z inwestycjami w odnawialne źródła energii, modernizację istniejącej infrastruktury energetycznej i rozwój nowoczesnych technologii.

- Inwestycje w technologie czystego spalania węgla oraz gazyfikację węgla mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Równoczesna rozbudowa odnawialnych źródeł energii (wiatr, słońce, biomasa) pozwala na zróżnicowanie miksu energetycznego. Zielona energia jest kluczowa dla długoterminowego uniezależnienia się od paliw kopalnych i poprawy jakości powietrza – przekonuje w swoim programie Woch.

Kandydatowi Bezpartyjnych Samorządowców bliskie jest katolickie nauczanie społeczne. W swoim programie odwołuje się do encykliki św. Jana Pawła II „Laborem exercens” (łac. „Wykonując pracę”) i postulatu sprawiedliwej płacy.

- Jest ona wyrazem głębokiej troski o godność ludzką, stabilność rodziny i społeczną sprawiedliwość. Choć realizacja tego postulatu w dzisiejszym świecie jest wyzwaniem, pozostaje on moralnym drogowskazem, który przypomina, że ekonomia powinna zawsze służyć człowiekowi – zaznacza Woch.

W swoim programie stawia również nacisk ochronę sektora MŚP, który rozumie jako „koniec z represyjnymi działaniami Urzędów Skarbowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego”.

W rozmowie z „Kurierem Lubelskim” zadeklarował, że jego pierwszymi inicjatywami ustawodawczym, po wyborze na prezydenta RP będą likwidacja NFZ i abolicja składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy zalegają z należnościami m.in. ze względu na zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej.

Podwładni zarzucili mu mobbing i łamanie kodeksu pracy

W 2023 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ukazał się artykuł, w którym podwładni Wocha, w czasie, gdy ten był dyrektorem generalnym w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zarzucili mu mobbing, łamanie przepisów kodeksu pracy i naruszanie nietykalności cielesnej.

- Choć kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w 2023 roku wykazała nieprawidłowości (dot. przepisów czasu pracy), nigdy jednak nie publicznie nie stwierdzono, aby Marek Woch był winny mobbingowi, rzecznik MŚP zaprzeczył, aby była wszczynana przeciw niemu procedura antymobbingowa – podaje „Super Express”.

- Te zarzuty były motywowanie politycznie. Nie stwierdzono, że dopuściłem się mobbingu. Gdybym był mobberem, to dostałbym awans na funkcję z-cy rzecznika MŚP? - pyta retorycznie w rozmowie z nami Woch.

Marek Woch. Życie prywatne

Związany jest z Natalią Kruczek (również działaczką Bezpartyjnych Samorządowców). Mają syna Marka. Mieszkają w Kąkolewnicy.

Do hobby Wocha należą:

  • gra w szachy,

  • pływanie,

  • sauna,

  • bieganie.

Deklaruje się jako katolik.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska