Jaką mamy pozycję na tle innych, średnich miast?
Z czego możemy być dumni?
Jak często uczestniczysz w imprezach kulturalnych organizowanych w gminie?
Jakich wydarzeń kulturalnych jest za mało?
Jakich obiektów sportowych brakuje w gminie?
Czy funkcjonowanie Straży Miejskiej ma wpływ na poprawę porządku i bezpieczeństwa w mieście?
Czy powinno powstać w Świeciu więcej budynków wielorodzinnych w ramach TBS?
Jak duże powinny być mieszkania w blokach?
Ile stowarzyszeń z terenu gminy potrafisz wymienić?
Czy mamy w pełni zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną?
Które rejony gminy wymagają nowych rozwiązań komunikacyjnych?
Czy poprawiły się warunki życia na wsi?
Oto 12 z 50 pytań stawianych mieszkańcom gminy Świecie. Podobna ankieta trafiła do ludzi w 1997 roku. Co podkreślają jej twórcy, opracowana potem (w 1998 r.) strategia rozwoju gminy Świecie na lata 1998 - 2007 pn. "Przygotowanie do przyszłości", w dużej mierze oparta została o sugestie mieszkańców.
Tak, jak wówczas, odrębną ankietę przygotowano dla przedsiębiorców. Pytania do nich kierowane, dotyczą rynku pracy, np.:
Czy pracodawca miał kiedykolwiek problem ze znalezieniem pracowników?
Czy korzysta z dotacji unijnych?
Czy zatrudnia niepełnosprawnych? n Czy planuje zwolnienia?
Do pracodawców ankiety będą wysłane. Wśród mieszkańców rozprowadzą ją radni Młodzieżowej Rady Gminy. Osoby, które nie zostaną wylosowane do badań, a chciałyby się w nie włączyć, mogą pobrać ankiety ze strony www.swiecie.eu lub z Biura Obsługi Mieszkańców.łnione należy wrzucić do urny w holu Urzędu Miejskiego.
Jest jeszcze jedna ankieta, poszerzona o kilka pytań. Dostaną ją radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i powiatu, dyrektorzy szkół, dziennikarze i lokalne autorytety.