1/16
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła...
fot. Andrzej Goiński/UMWK-P

Delegacja z regionu na uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku

W uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uczestniczyła delegacja samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera.

Uroczystości w Gdańsku rozpoczęły się już w czwartek. Odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem radnych wszystkich kadencji od 1990 roku. Po południu trumna z doczesnymi szczątkami prezydenta została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności.

Uroczysta msza pogrzebowa, pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia, z udziałem delegacji z całego świata, rozpoczęła się w południe. Pawła Adamowicza żegnały tłumy gdańszczan. Wcześniej odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa pomorskiego z udziałem radnych wszystkich poprzednich kadencji oraz samorządowców wszystkich szczebli z całego województwa pomorskiego, w której uczestniczyła samorządowa delegacja naszego regionu.

Na nadzwyczajnej sesji sejmiku Województwa pomorskiego radni przyjęli deklarację na pożegnanie tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. W urzędzie marszałkowskim delegacja z naszego województwa wpisała się także do księgi kondolencyjnej i złożyła kwiaty przed zdjęciem zamordowanego Prezydenta Gdańska. Po sesji delegacja udała się na pogrzeb Pawła Adamowicza do bazyliki Mariackiej.

"My, Sejmik Województwa Pomorskiego – wszyscy radni województwa pomorskiego, zebrani w Sali im. Lecha Bądkowskiego, żegnamy dzisiaj Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żegnamy z bólem i smutkiem wybitnego pomorskiego samorządowca, autentycznego lidera gdańskiej wspólnoty. Człowieka, który całe swoje życie, od wczesnej młodości, poświęcił służbie publicznej. To za sprawą głównie Jego wizji, usilnej pracy oraz zdolności przywódczych, Gdańsk – stolica Pomorza – stał się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwie europejską metropolią, z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem Wolności i Solidarności, jak często powtarzał Paweł Adamowicz, całym swym niestrudzonym działaniem wcielając te wartości w życie.

Jego dzieło – niedokończone przecież – zostało tragicznie przerwane przez zbrodniczy akt. Mowa nienawiści, jakże często wymierzona również w Jego osobę, budziła nasz sprzeciw. Niech ta tragedia stanie się dla nas wszystkich przestrogą i momentem opamiętania. Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego – polityków, mediów czy też osób zabierających głos w mediach społecznościowych: pamiętajmy, to co mówimy, to, jakie emocje – i jakim językiem – wyrażamy, może budować dobro, ale może też niestety – siać zło. Żadne różnice, również polityczne, żadne doraźne korzyści, nie są warte ceny ludzkiego życia. Zatrzymajmy tę zalewającą nas falę nienawiści.

Żegnamy – choć trudno uwierzyć w te słowa – dla jednych naszego Przyjaciela, a dla drugich Kolegę, Pawła Adamowicza, z głęboką wolą podjęcia jego politycznego testamentu i moralnego przesłania, jakie nam pozostawił. Będziemy działać na rzecz Gdańska i Pomorza jako wspólnoty ludzi wolnych i solidarnych, tolerancyjnych i otwartych nie tylko w deklaracjach ale i w pracy oraz działaniu."

Zobacz również

Czternasta Emerytura - ostateczne wyliczenia. Oto nowe terminy wypłaty świadczenia

Czternasta Emerytura - ostateczne wyliczenia. Oto nowe terminy wypłaty świadczenia

Taką emeryturę dostaniesz na rękę w 2022 roku. Zobacz stawki emerytur bez podatku

Taką emeryturę dostaniesz na rękę w 2022 roku. Zobacz stawki emerytur bez podatku

Polecamy

PZPN kontratakuje. Kulesza podjął decyzję w sprawie Glika i oskarżenia o rasizm

PZPN kontratakuje. Kulesza podjął decyzję w sprawie Glika i oskarżenia o rasizm

Włocławek na 25 miejscu w rankingu "Wspólnoty". Ile miasto wydaje na inwestycje?

Włocławek na 25 miejscu w rankingu "Wspólnoty". Ile miasto wydaje na inwestycje?

W sobotę w Bydgoszcz odbędzie się 10. „Mała Wioślarska”

W sobotę w Bydgoszcz odbędzie się 10. „Mała Wioślarska”

Dodaj ogłoszenie