Spis treści
- Wniosek o płatności za ten rok złożymy w maju - mówi Paweł Barczak, rolnik z Wybranowa (pow. inowrocławski). - Zajmie się tym synowa.
Najczęściej jednak rolnicy korzystają z pomocy doradców, a także w tym roku eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego udzielają tej pomocy bezpłatnie.
Tyle jest zarejestrowanych wniosków od rolników
Po raz kolejny można wnioskować o to wsparcie wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Zaś rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Od 15 marca 2024 r. do 26 kwietnia br. w województwie kujawsko – pomorskim zostało zarejestrowanych 9 978 wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym 5 763 wniosków z deklaracją o płatności ONW. Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR poinformował, że 5 356 wniosków zawiera również deklarację ekoschematów: najwięcej Rolnictwo węglowe (4 124) oraz Dobrostan zwierząt (1 098).
Planowane zmiany na ten rok
ARiMR podkreśla, że katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Będą też nowe - o tym niedawno poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (szczegóły na stronie internetowej www.gov.pl/web/rolnictwo).
Agencja wyjaśnia, że jedna z nich to płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Co ważne, propozycja ta wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.
ARiMR dodaje, że niebawem Parlament Europejski będzie głosować nad zmianami w rozporządzeniach poświęconych warunkowości: „(...) W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć: zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości; większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6); uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7) czy zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8). Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji.(...)”
To też może Cię zainteresować
- Oby te zmiany szły tylko w dobrym kierunku - dodaje Paweł Barczak. - Bo unijni rolnicy potrafią dbać o środowisko, klimat, a mam wrażenie, że dotychczasowe przepisy w UE miały służyć głównie interesom wąskiej grupy ludzi.
Będą dopłaty do zbóż
Co ważne także dla kujawsko-pomorskich rolników - ministerstwo rolnictwa zapowiada dopłaty do zbóż. Niedawno Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc. Zostaną nią objęci producenci zbóż, którzy od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową.
Stawki pomocy będą wynosiły: 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1 stycznia do 10 marca; 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 r. - w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż.
ARiMR w długi weekend
Uwaga! Placówki i infolinia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą nieczynne w ustawowo wolne święta – 1 i 3 maja, a także 2 maja (czwartek). Ponadto infolinia będzie nieczynna również 4 maja (w sobotę). Dodatkowy wolny dzień w ARiMR będzie odpracowywany 8 czerwca (sobota).
