- Duże znaczenie w życiu dorastającej osoby ma konfrontacja jej możliwości z tym, czego oczekuje ona od siebie i od niej jej otoczenie. Towarzyszy temu niepewność, czy w nadchodzącym okresie sprawdzi się i podoła wszystkim wyzwaniom - mówi internista, lek. med. Robert Gołębiowski.
W Polsce 10 - 15 proc. młodzieży cierpi na depresję. Cechują ją wybuchy złości, znudzenie i zmęczenie, zachowania buntownicze (m.in. ucieczki z domu), trudności w nauce, zrywanie kontaktów z rówieśnikami i znaczne pogorszenie ich z rodziną, zamknięcie się w sobie.
- W leczeniu kluczową rolę odgrywa psychoterapia rodzinna, indywidualna i grupowa. Znacznie mniejszą leki - twierdzi internista, lek. med. Robert Gołębiowski.
Dla kogoś w okresie dorastania najważniejsze sa forma życia i funkcjonowanie jego rodziny. Młody człowiek czerpie wzory do naśladowania z niej, w niej powinien też znaleźć oparcie. Dlatego tak wielka odpowiedzialność za jego stan i sytuację spoczywa na rodzicach, rodzeństwie, krewnych i opiekunach.