Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszcz meteorów maj 2020. Maksimum roju meteorów Eta Akwarydy. Czy niezwykłe zjawisko będzie widoczne w Polsce?

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Deszcz meteorów maj 2020. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd w 2020 roku. W nocy z 5 na 6 maja przypada na niebie niezwykłe zjawisko - maksimum roju Eta Akwarydów. Czym są Eta Akwarydy? Czy rój Eta Akwarydów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź!
Deszcz meteorów maj 2020. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd w 2020 roku. W nocy z 5 na 6 maja przypada na niebie niezwykłe zjawisko - maksimum roju Eta Akwarydów. Czym są Eta Akwarydy? Czy rój Eta Akwarydów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź! pixabay.com
Deszcz meteorów maj 2020. Przed nami kolejna noc spadających gwiazd w 2020 roku. W nocy z 5 na 6 maja przypada na niebie niezwykłe zjawisko - maksimum roju Eta Akwarydów. Czym są Eta Akwarydy? Czy rój Eta Akwarydów będzie widoczny w Polsce? Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Sprawdź!

Deszcz Eta Akwarydów maj 2020

Majowe niebo zachwyci! Przed nami noc spadających gwiazd. Warto oglądać w maju deszcz meteorów z roju Eta Akwarydów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać Deszcz Eta Akwarydów w maju 2020? Kiedy przypada maksimum roju Eta Akwarydów?

Noc spadających gwiazd 2020

Choć noce spadających gwiazd kojarzone są raczej z okresem letnim, wiosną też można oglądać na niebie niezwykłe spektakle. Warto oglądać w maju rój meteorów. Kiedy, gdzie i jak najlepiej oglądać meteory z roju Eta Akwarydów w maju 2020? Kiedy przypada maksimum meteorów z roju Eta Akwarydów? Dowiedz się więcej o nocy spadających gwiazd i Eta Akwarydach 2020.

Niezwykła noc spadających gwiazd - nawet 40 meteorów na godzinę!

Deszcz Eta Akwarydów 2020, czyli noc spadających gwiazd

Przed nami kolejna w 2020 roku noc spadających gwiazd. Deszcz Eta Akwarydów możemy podziwiać już w maju. To prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. W maju przypada maksimum roju Eta Akwarydów 2020. Warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać spadających gwiazd.

Kiedy dokładnie wypada ta spektakularna noc spadających gwiazd 2020? W jakich godzinach przypada maksimum roju Eta Akwarydów 2020 i gdzie najlepiej oglądać Eta Akwarydy?

Maksimum roju meteorów znanych jako Eta Akwarydy (Deszcz Eta Akwarydów 2020) przypada na noc z 5 na 6 maja 2020.

Eta Akwarydy można obserwować od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum roju Eta Akwarydów 2020 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Eta Akwarydy to wyjątkowy rój meteorów. Maksimum roju meteorów znanych jako Eta Akwarydy przypada na noc z 5 na 6 maja 2020. Na niebie można będzie zobaczyć nawet 40 meteorów na godzinę.

Deszcz Eta Akwarydów 2020 - kiedy oglądać w Polsce?

Maksimum roju Eta Akwarydy 2020 jest wyczekiwane nie tylko przez pasjonatów astronomii. Maksimum roju meteorów znanych jako Eta Akwarydy przypada na noc z 5 na 6 maja 2020.

Maksimum roju meteorów znanych jako Eta Akwarydy przypada na noc z 5 na 6 maja 2020.

Spadające gwiazdy najlepiej widoczne będą w nocy z wtorku na środę 6 maja. Maksimum roju Eta Akwarydów spodziewane jest około godz. 2:00 w nocy, jednak wówczas radiant roju będzie znajdował się pod horyzontem. Najlepiej poczekać do godziny 2:30. Około godz. 4:00 Słońce zacznie rozświetlać niebo i wówczas nie będzie już można dostrzec żadnych meteorów.

Deszcz meteorytów można obserwować bez żadnych dodatkowych przyrządów - zwykle są widoczne gołym okiem. Eta Akwarydy będzie można również oglądać nad Polską. Będą je mogli zaobserwować wszyscy, specjalistyczny sprzęt nie będzie potrzebny. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. Spadające gwiazdy powinny być dobrze widoczne - meteorolodzy prognozują czyste niebo nad ok. 40 proc. kraju. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl na niebie.

ETA AKWARYDY 2020 - jak i kiedy najlepiej oglądać Deszcz Eta Akwarydów - noc spadających gwiazd?

Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Eta Akwarydów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem. Warto opuścić tereny wielkich miast i podziwiać noc spadających gwiazd na otwartej przestrzeni, z dala od sztucznego oświetlenia.

W Polsce najlepiej obserwować Deszcz Eta Akwarydów 2020 od około godziny 21.00 we wtorek (5 maja) do świtu we środę (6 maja).

Meteory z roju Eta Akwarydów charakteryzują się efektownymi, jasnymi i bardzo długimi smugami na niebie, które pozostawiają po sobie okruchy komety Halleya wchodzące w atmosferę z prędkością 66 km/s.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy. W maju z całą pewnością zobaczymy rój meteorów.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.
Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska