MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd w maju. Wyjątkowy spektakl na niebie! Eta Akwarydy - tak oglądać deszcz meteorów

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
W maju przypada maksimum roju eta Akwarydy. To wyjątkowa noc spadających gwiazd, przepiękny spektakl na niebie. Deszcz meteorów z roju eta Akwarydy to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba.
W maju przypada maksimum roju eta Akwarydy. To wyjątkowa noc spadających gwiazd, przepiękny spektakl na niebie. Deszcz meteorów z roju eta Akwarydy to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba. unsplash.com
Noc spadających gwiazd w maju 2024 - maksimum meteorów z roju eta Akwarydy. W majówkę warto spojrzeć w niebo, szykuje się piękny nocny spektakl, który będzie widoczny w Polsce gołym okiem. Spadających gwiazd ma być naprawdę sporo - tegoroczny deszcz meteorów z roju eta Akwarydy ma być najsilniejszy od początku tego wieku! Jak i gdzie najlepiej oglądać noc spadających gwiazd w maju 2024? Czytaj więcej.

Eta Akwarydy - noc spadających gwiazd w maju 2024

W maju przypada maksimum roju eta Akwarydy. To wyjątkowa noc spadających gwiazd, przepiękny spektakl na niebie. Deszcz meteorów z roju eta Akwarydy to prawdziwa gratka dla obserwatorów nocnego nieba.

Eta Akwarydy to wyjątkowy rój meteorów, który powstał na skutek przelotów w okolicy słońca najsłynniejszej znanej nam komety - komety Halleya. To charakterystyczny rój, obiekty pozostawiają długie jasne smugi na niebie, które można obserwować przez dłuższy czas. Nad polskim niebem eta Akwarydy przelatują dość długo - od 19 kwietnia do 28 maja - ale maksimum widoczności przypada ok. godz. 2:00 w nocy z 5 na 6 maja.

Eta Akwarydy - wyjątkowa noc spadających gwiazd w maju 2024. Deszcz meteorów będzie widoczny w Polsce i ma być najsilniejszy od początku wieku - gwiazdy spadać będą nawet co kilkadziesiąt sekund! Przy bezchmurnej pogodzie spadające gwiazdy powinny być widoczne na całym niebie. Zapowiada się naprawdę niezwykły spektakl.

Noc spadających gwiazd w maju - szczyt aktywności roju eta Akwarydy przypada na niedzielę 5 maja. Spadające gwiazdy zobaczysz ze swojego okna i balkonu - przy dobrej pogodzie będą widoczne gołym okiem, w obserwacji może pomóc lornetka czy teleskop. Obserwacje najlepiej prowadzić na półkuli południowej, jednak spadające gwiazdy w maju będą widoczne także w Polsce - jak przewidują astronomowie, deszcz meteorów z roju eta Akwarydy może być najsilniejszy od początku wieku.

Konstelacja gwiazd znaków zodiaku - tak wygląda. Wszystkie z...

Noc spadających gwiazd - jak i gdzie oglądać deszcz meteorów maj 2024

Coraz więcej turystów na świecie i w Polsce chętnie wybiera się na wycieczki specjalnie po to, by obserwować najciekawsze zjawiska astronomiczne na nocnym niebie. Nie każde miejsce nadaje się dobrze do obserwacji. W miastach prawie nie widać gwiazd – nocne niebo nad nimi jest zbyt zanieczyszczone sztucznym światłem. Dlatego dobrze jest zaplanować wycieczkę poza miasto, by obserwować gwiazdy, zaćmienia, pełnie księżyca czy roje meteorów. Nocne niebo najlepiej obserwować z miejsc oddalonych od dużych miast, w górach czy lasach. W Polsce założono nawet kilka specjalnych parków, w których nocne niebo jest chronione przed sztucznym światłem. To miejsca, które nadają się najlepiej do obserwacji gwiazd, meteorów, pełni czy zaćmień.

Eta Akwarydy najlepiej obserwować po północy - w drugiej połowie nocy lub przed samym wschodem słońca. W Polsce najlepiej obserwować deszcz eta Akwarydów 2024 już po północy aż do świtu z niedzieli na poniedziałek (5-6 maja).

Warto wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. Można na przykład udać się na wycieczkę pod miasto, gdzieś wysoko, gdzie nie ma dużych osiedli ludzkich, najlepiej w góry czy na jakieś pasmo wzgórz. Dobrze jest też dać sobie około pięciu minut na przyzwyczajenie wzroku do ciemności oraz powstrzymać się od spoglądania na telefon.

Dwie noce spadających gwiazd w maju

W maju 2024 czeka nas jeszcze jedna noc spadających gwiazd. Kolejny rój meteorów przeleci w nocy z 23 na 24 maja - będą to tzw. Camelopardalidy, czyli meteory pochodzące z gwiazdozbioru Żyrafy.

Noce spadających gwiazd. Czym różnią się meteory i meteoryty i meteoroidy?

Często mylimy pojęcia, które mają określać spadające gwiazdy.

  • Meteoroidy to materia, która krąży w kosmosie.
  • Meteory to obiekty, które spalają się w atmosferze.
  • Meteoryty to obiekty, które spadają na ziemię.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Waldemar Kulej: Ojciec był jak doktor Jekyll i mister Hyde".

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska