
Ultraurban farming
W tym roku odnotujemy wzrost znaczenia miejskiego rolnictwa
i ogrodnictwa w nowej odsłonie. Ultraurban farming będzie koncentrował się na rozwijaniu wewnętrznych farm i upraw roślin w miejskich szklarniach lub farmach na potrzeby konkretnej instytucji, galerii handlowej, marketu czy społeczności. Wertykalne farmy - czyli pionowe uprawy możliwe do założenia praktycznie wszędzie, także w centrum dużej metropolii - to pomysł wdrażany już w wielu miastach.
Ale pomysłów jest coraz więcej - od domowych upraw hydroponicznych (opartych o wodę), przez grzyby hodowane nad alejkami sklepowymi, po farmy zarządzane przez roboty. Rok 2022 ma należeć szczególnie do tych najbardziej hiperlokalnych miejskich farm, które powstają na dachach sklepów lub "w pakiecie" z osiedlem mieszkaniowym.
Przykładowo w Dolinie Krzemowej powstaje projekt mieszkaniowy Agrihood zakładający ulokowanie na terenie osiedla farmy miejskiej mającej produkować tanią i zdrową żywność dla mieszkańców.

Circular to "New Normal" dla Gen Z
Reuse, recycling i resale – to słowa klucze w przypadku gospodarki cyrkularnej niezwykle bliskie najmłodszemu pokoleniu. Generacja „Z” chce widzieć ekonomię jako obieg zamknięty, gdzie zużyte materiały i surowce wprowadzane są ponownie do kolejnego cyklu życia. Kultura posiadania wypierana jest przez kulturę dostępu, dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się modele biznesowe oparte o wynajem i ponowne wykorzystanie.
Tak jest w przypadku Too Good To Go, gdzie niespożyte danego dnia posiłki mogą zostać uratowane. Generacja Z stanowi sporą część użytkowników aplikacji.
Takie działanie oszczędza naszej planecie ciężar w postaci emisji dwutlenku węgla niezbędnego do produkcji tej żywności. Ten trend będzie również najbardziej zauważalny w przypadku branży modowej. Przykładowo w jednej z warszawskich galerii powstał stacjonarny Cyrkularny Butik, gdzie można zakupić ubrania z drugiego obiegu.

Smart Food Shopping
Rośnie zainteresowanie nurtem Eco Tech. Personalizacja, analiza naszej diety, plany posiłków, gotowa lista zakupów. Wykorzystanie cyfrowych rozwiązań w służbie ekologii nie dość, że jest łatwe i przyjemne to jeszcze potrzebne.
Chcemy ograniczać marnowanie żywności przez świadome postępowanie: chętnie korzystamy z rozwiązań robienia zakupów bez wychodzenia z domu oraz stawiamy na odpowiedzialne i przemyślane wybory, gdzie planowanie posiłków jest kluczem do sukcesu. Coraz więcej jest na rynku rozwiązań, które odpowiadają na takie potrzeby. A kto nam ma to ułatwić jak nie inteligentny, cyfrowy asystent?
O zamiłowaniu do takich rozwiązań świadczy choćby
sukces aplikacji Too Good To Go. Przez ponad dwa lata działalności udało się uratować za pośrednictwem technologii i zaangażowania blisko półtora miliona użytkowników ponad 2 miliony posiłków

Ogrodnicza terapia
Miejskie uprawy, zakładanie permakultur czy domowe farmy to chęć poszukiwania bezpośredniego kontaktu z naturą. Według Google Trends w roku 2021 na całym świecie hasło „jak przeprowadzić się z roślinami” wyszukiwano częściej niż „jak przeprowadzić się z dziećmi” i „jak przeprowadzić się ze zwierzętami".
Niewątpliwie trend na rośliny w naszym życiu będzie ewoluował. W połączeniu z potrzebą uprawiania własnej żywności, rosnącym obszarem "mental health" i pracy z naszym dobrostanem psychicznym, który wyrasta na wiodący trend w postpandemicznym świecie – może napędzać takie rozwiązania jak ogrodnicza terapia. Praca z roślinami, ich sadzenie, uprawa i doglądanie nie tylko przywraca nas do korzeni, ale ma szerokie właściwości pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie i planetę