Rewitalizacja to wieloletni program działań w sferze społecznej, ekonomicznej, przestrzennej, infrastruktury, środowiska i kultury. Chodzi w nim o wyznaczenie obszarów zdegradowanych i zaplanowanie takich rozwiązań, które dają możliwość zrównoważonego rozwoju.
Wizytówka numer jeden: zieleń i dywany kwiatowe
Autorzy programu wyznaczyli obszar do rewitalizacji, który znajduje się w strefie ochrony uzdrowiskowej. W jej obszarze zlokalizowane są m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, łazienki kąpielowe, baseny, pensjonaty, a także tereny leczniczo-rekreacyjne z urządzeniami tężni, fontann, kortów tenisowych.
Miasto ma wiele ciekawych obiektów zabytkowych, głównie uzdrowiskowych, pochodzących z XIX i XX wieku. Cały historyczny zespół urbanistyczny miasta został objęty strefą ochrony i jest wpisany do ewidencji zabytków.
Rewitalizacja obiektów pełniących funkcje zdrowotne, kulturalne i rekreacyjne, to jeden z celów programu. Tak jak integracja instytucji kultury oraz środowisk artystycznych, których zadaniem jest organizacja wydarzeń i imprez kulturalnych dla mieszkańców.
Wizytówka numer dwa: parki i urządzenia do rekreacji
- Rewitalizacja, którą realizujemy od kilku lat jest niezwykle ważna dla wizerunku Ciechocinka - zapewnia burmistrz Leszek Dzierżewicz. - Przeprowadziliśmy gruntowne zmiany w naszych parkach, przede wszystkim w Parku Sosnowym, Zdrojowym i Tężniowym. W tym pierwszym pojawiły się nowe ścieżki, także rowerowe, urządzenia rekreacyjne, nowa zieleń. To teren położony bardzo blisko obiektów sanatoryjnych, tak więc kuracjusze mają tu blisko, znajdują tu obszar ciszy i spokoju.
Kolejny, Park Zdrojowy, zrewitalizowany został w 75 proc., łącznie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów, czyli Muszlą Koncertową. I tu zadbano o nowe nasadzenia zieleni, przepiękne fontanny w oczkach wodnych, są korty - nowe i przebudowane, te przedwojenne. Nową formę zyskała inna, wielki symbol Ciechocinka - czyli fontanna Jaś i Małgosia. - Gotowy mamy projekt ostatnie etapu rewitalizacji Parku Zdrojowego, szukamy teraz możliwości dofinansowania jego realizacji - dodaje burmistrz Dzierżewicz.
Wiele zmieniło się w Parku Tężniowym. Mniej, niż dwieście metrów dzieli od tężni różne urządzenia rekreacyjne, ścianki wspinaczkowe, siłownie zewnętrzną, korty, czy świetnie urządzony plac zabaw dla dzieci.
Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [lista]
Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP
