https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze sanatoria w woj. kujawsko-pomorskim 2025. TOP 11 miejsc, które polecają pacjenci - ranking uzdrowisk i ośrodków rehabilitacyjnych

Karolina Rokitnicka
Opracowanie:
Na podstawie opinii użytkowników Google, przygotowaliśmy ranking TOP 11 najpiękniejszych uzdrowiskowych miejsc woj. kujawsko-pomorskiego. Aby znaleźć się w zestawieniu, ośrodek musiał uzyskać ocenę przynajmniej 4,2 (na 5) oraz zebrać co najmniej 15 recenzji. W przypadku tej samej oceny, o miejscu w rankingu decyduje liczba opinii. Im ich więcej, tym wyższa lokata
Na podstawie opinii użytkowników Google, przygotowaliśmy ranking TOP 11 najpiękniejszych uzdrowiskowych miejsc woj. kujawsko-pomorskiego. Aby znaleźć się w zestawieniu, ośrodek musiał uzyskać ocenę przynajmniej 4,2 (na 5) oraz zebrać co najmniej 15 recenzji. W przypadku tej samej oceny, o miejscu w rankingu decyduje liczba opinii. Im ich więcej, tym wyższa lokata Collage PP/ze zdjęć z archiwum
Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej cenionych sanatoriów położonych w urokliwych miejscowościach uzdrowiskowych województwa kujawsko-pomorskiego. Ranking powstał w oparciu o opinie użytkowników Google, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami z pobytu w tych ośrodkach. Sprawdź, które ośrodki cieszą się największym uznaniem i są najczęściej polecane przez kuracjuszy. Zajrzyj do naszej galerii i poznaj TOP 11 najpiękniejszych uzdrowiskowych miejsc woj. kujawsko-pomorskiego.

Spis treści

Uzdrowiska w Kujawsko-Pomorskiem

Kujawsko-pomorskie uzdrowiska są malowniczo położone i zaliczają się do najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Kuracjusze mają tu do dyspozycji liczne sanatoria oferujące nowoczesne metody leczenia oraz rehabilitację z wykorzystaniem naturalnych surowców. Leczone są tu m.in. schorzenia dróg oddechowych, ortopedyczne, metaboliczne oraz choroby układu krążenia. Czyste powietrze, przepiękne krajobrazy czynią uzdrowiska w Kujawsko-Pomorskiem atrakcyjnym miejscem nie tylko dla pacjentów, ale i turystów.

Sanatoria w województwie kujawsko-pomorski przyciągają kuracjuszy nie tylko z regionu, ale też z całej Polski. Województwo skrywa cztery malownicze uzdrowiska, w których można zadbać o zdrowie i wypocząć. Są ośrodki zlokalizowane w miastach o bardzo dobrej jakości powietrza, w lesie, a także geotermia i wody solankowe.

Ciechocinek – tu są największe tężnie w Europie

"Ciechocinek to miasto kwiatów i zieleni, ale przede wszystkim najbardziej znany w Polsce ośrodek uzdrowiskowy. Znajdują się tu największe w Europie tężnie, a cztery parki, liczne dywany kwiatowe i urokliwe kawiarenki sprawiają, że deptaki roją się od kuracjuszy. Bogactwem Ciechocinka są obfite złoża solanek ciepliczych, które dzięki obecności m.in. chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, posiadają niesamowite właściwości lecznicze" - informuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Uzdrowisko ma piękne deptaki, parki, zabytkowe wille, Dworek Prezydenta. Symbolem i wizytówką są unikalne tężnie, pełniące rolę naturalnego inhalatorium. Miasto słynie też z pięknych, barwnych dywanów kwiatowych. Funkcjonuje tu wiele sanatoriów i innych obiektów służących zdrowotnej sanacji (m. in. farmy SPA). Mamy tu wiele zabytkowych, stylowych obiektów, m.in. łazienki, pijalnie wód, teatr letni, pensjonaty, dom zdrojowy. Więcej na stronie www.ciechocinek.pl.

Warto wiedzieć, że Ciechocinek to miejscowość uzdrowiskowa, której historia sięga XIX wieku. Prace nad budową fabryki soli ruszyły w 1824r. Do 1828 roku powstały dwie tężnie stanowiące istotne elementy ciągu technoligicznego produkcji. Tężnia nr I osiągnęła 648m długości, a tężnia nr II - 719m. 

Inowrocław - "słone miasto" przyjazne dla gości

- "Inowrocław nazywany jest także „miastem na soli”, ze względu na jej bogate złoża i tradycje jej warzenia sięgające czasów średniowiecza. Inowrocław to uzdrowisko z wieloletnią tradycją, znane i cenione w kraju i za granicą. Wizytówką miasta jest 55-hektarowy Park Solankowy, w którym mieści się wiele obiektów sanatoryjnych oraz jedna z czterech polskich tężni. Bogata oferta usług SPA & Wellness, jest wystarczającym powodem, dla którego warto zafundować sobie „zdrowy weekend” w tych stronach - zaznacza Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Tężnie, park solankowy, starówka - to tylko część atrakcji Inowrocławia. Kuracjusze chwalą możliwość bezpłatnego korzystania z tężni oraz parkowania w ich rejonie.

Więcej na stronie www.inowroclaw.pl.

Wieniec Zdrój - relaks pośród lasów

- To niewielka miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa, leżąca w malowniczych lasach ok. 6 km od Włocławka. To prawdziwy raj dla tych, którzy szukają przytulnego zacisza, by odpocząć od codziennych zmagań. Świeże powietrze nasycone fitoncydami - eterycznymi substancjami wydzielanymi przez drzewa iglaste - działa kojąco na organizm, przyczyniając się do zwiększenia jego naturalnej odporności - informuje Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Uzdrowisko powstało na przełomie XIX i XX wieku. Podczas badań i poszukiwań na terenie dóbr barona Leopolda Kronenberga dokonano odwiertów i odkryto źródło wody siarczanowej. Woda mineralna oraz złoża borowinowe były bodźcem do budowy uzdrowiska. Specjalizuje się ono w leczeniu schorzeń reumatycznych, ortopedyczno-urazowych, naczyń obwodowych i nadciśnienia tętniczego, a także chorób układu krążenia, w szczególności stanów pozawałowych. Specjaliści zajmują się też korekcją wad postawy i leczeniem chorób narządów ruchu i górnych dróg oddechowych u dzieci. Więcej na stronie www.uzdrowisko-wieniec.pl.

Grudziądz - solanki pomogą w oddychaniu i przemianie materii

GEOTERMIA Grudziądz to najmłodszy ośrodek tego typu w regionie. Pokłady ciepłej wody solankowej o temperaturze aż 44° C odkryto tu w 1972 roku. Wykazała ona właściwości lecznicze.

- Obecnie w ofercie GEOTERMII możemy znaleźć kąpiele solankowe, gimnastykę rehabilitacyjną, a także osobliwą piramidę solankową (tężnia w kształcie walca), która dzięki dużej zawartość jodków, odgrywa ogromną rolę w leczeniu niedoczynności tarczycy, inhalacji górnych dróg oddechowych, a także pomaga w przyspieszeniu przemiany materii - wyjaśnia Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.

Więcej na stronie: www.geotermiagrudziadz.pl

Ranking TOP 11 najlepszych sanatoriów w województwie kujawsko-pomorskim

Ranking powstał na podstawie opinii użytkowników Google, którzy oceniali sanatoria w regionie. Aby znaleźć się w zestawieniu, ośrodek musiał uzyskać ocenę przynajmniej 4,2 (na 5) oraz zebrać co najmniej 15 recenzji. W przypadku tej samej oceny, o miejscu w rankingu decyduje liczba opinii. Im ich więcej, tym wyższa lokata.

Goście sanatoriów mają rozmaite kryteria ich oceny. Jakość zabiegów, wyżywienie, lokalizacja, personel, infrastruktura - to tylko część z nich.

Jak wyjechać do sanatorium?

Do sanatorium można udać się prywatnie lub na podstawie skierowania lekarskiego, w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, ZUS lub KRUS. Jeśli chcemy skorzystać z sanatorium dofinansowanego przez państwo, skierowanie od lekarza do NFZ, ZUS lub KRUS jest niezbędne. Ważny jest przy tym nasz stan zdrowia. Należy być sprawnym, samodzielnym i wymagającym zabiegów leczniczych.

Jaki jest czas oczekiwania na sanatorium z NFZ?

Średni czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to 9-11 miesięcy. Najkrótsze terminy mają pacjenci w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i opolskim (do 4 miesięcy).
Niektórzy pacjenci (np. po leczeniu szpitalnym, urazie) mogą nawet liczyć na wyjazd „od ręki”. Na przyspieszenie wyjazdu można też liczyć, gdy inni pacjenci rezygnują z leczenia sanatoryjnego.
Każdy skierowany do sanatorium pacjent otrzymuje numer. Może dzięki niemu sprawdzić na stronie NFZ, jak przesuwa się lista oczekujących na wyjazdy, na jakim etapie jest jego wniosek oraz poznać przybliżony czas wyjazdu.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium na NFZ?

Wydanie skierowania do sanatorium jest bezpłatne. Pobyt w sanatorium obejmuje całodobową opiekę medyczną, zabiegi rehabilitacyjne, leczenie oraz dietę. Kuracjusze mają też zajęcia psychologiczne oraz edukacyjne, które pomagają w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

- Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest bezpłatny dla dzieci, a częściowo odpłatny dla dorosłych. Odpłatność jest różna i zależy od sezonu oraz standardu zajmowanego pokoju – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Pacjent nie płaci za zabiegi oraz konsultacje medyczne podczas pobytu w sanatorium. Ponosi za to koszty przejazdu do sanatorium i częściową odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie. Stawki zależą m.in. od sezonu (I – od 1 października do 30 kwietnia lub II – od 1 maja do 30 września). Na cenę wpływa też standard pokoju – ilu jest osobowy oraz czy jest z łazienką. Opłaty wahają się od 10,6 do 40,9 zł za dzień pobytu.

Długość pobytu uzależniona jest od rodzaju leczenia:

  • W szpitalu uzdrowiskowym turnus trwa 21 dni dla dorosłych i 27 dni dla dzieci

  • W sanatorium uzdrowiskowym turnus dla dorosłych trwa 21 dni

  • Rehabilitacja uzdrowiskowa trwa 28 dni

Czytaj w serwisie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska