MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla seniorów to "drugi dom"! Dom Dziennego Pobytu w Grudziądzu ma już 40 lat! Mamy zdjęcia z urodzin DDP

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Uczestnicy zajęć w Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu radośnie świętowali 40-lecie tej placówki . Zobaczcie zdjecia>>>>>
Uczestnicy zajęć w Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu radośnie świętowali 40-lecie tej placówki . Zobaczcie zdjecia>>>>>Daniel Dreyer
Wielkie święto w Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu! Placówka ma już 40 lat! Przed laty była pierwszym takim domem dla seniorów w naszym województwie! Obecnie korzysta z niej około 100 osób, a chętnych jest znacznie więcej. Jubileusz świętowano - jak na urodziny przystało - uroczyście i wesoło.

Jubileusz 40-lecia Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu

Coraz więcej mieszkańców Grudziądza to seniorzy. Jedną z ofert, jaką ma dla nich miasto są zajęcia w Domu Dziennego Pobytu. Spotkania odbywają się w dni powszednie, w dwóch placówkach: przy ul. Piłsudskiego w centrum miasta oraz przy ul. Dywizjonu 303 na osiedlu Lotnisko.

W Domu Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzone są tutaj zajęcia w różnorodnych pracowniach tematycznych. Seniorzy znajdują tutaj zarówno ciekawe zajęcie, jak i znajomości. Często zawiązują się przyjaźnie.

- Warto przychodzić na te zajęcia. Jesteśmy już starsi, a tutaj ćwiczymy rączki, ćwiczymy mózg... Mamy też gimnastykę, warto się trochę rozluźnić - chwali pani Marianna Chruścińska, która na zajęcia w Domu Dziennego Pobytu przychodzi już od 16 lat.

Pani Marianna dodaje: - Każdy z nas ma inne zamiłowania, ale razem coś robimy i wychodzi coś pięknego. Mamy tutaj kucharkę, mamy instruktorkę, która zawsze coś nam podpowie, przyniesie materiał... I robimy: laleczki, pomponiki... Także zabawki dla dzieci, które do nas przychodzą w odwiedziny. A mi czasami udaje się wiersz napisać. Siedem tomików już wydałam!

W obu placówkach Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu łącznie jest sto miejsc dla grudziądzkich seniorów. Wszystkie zajęte.

- Dom to nie tylko budynki i wyposażenie, ale to cudowna, rodzinna atmosfera, którą razem tworzycie. Wiemy ile inicjatyw robicie, wiemy jak dobrze czują się tutaj wasi podopieczni. Gratuluję stworzenia prawdziwego domu - podczas urodzin placówki mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Podczas uroczystości 40-lecia DDP życzeń była cała masa. Nie zabrakło tortu, ale także prezentacji talentów uczestników zajęć: chóru, kabaretu, teatru kukiełkowego. Wystąpili również goście, m.in. zespoły Wrzosy i Magja, a oprawę całego wydarzenia zapewniła Grudziądzka Orkiestra Dęta.

To był pierwszy taki dom dla seniorów w kujawsko-pomorskim

Dom Dziennego Pobytu w Grudziądzu uroczyście otwarto 19 lipca 1984 roku. Powstał w budynku przy ul. Piłsudskiego 111, podarowanym w testamencie na ten cel przez Jadwigę Pieszczańską.

Pierwszą kierowniczką domu dziennego pobytu dla seniorów była Edyta Gawrońska. Prowadziła go przez 10 lat.

- W 1984 roku był to drugi w Polsce, a pierwszy w województwie dzienny dom pomocy albo dom dziennego pobytu - historię przybliża Bogdan Bojarski, obecny kierownik Dziennego Domu Pomocy w Grudziądzu.

Po Edycie Gawrońskiej prowadzenie Domu Dziennego Pobytu przejęła Jolanta Lotarska - Rydzińska, najpierw jako kierownik, a później jako dyrektor tej placówki. Pełniła tę funkcję przez blisko 30 lat, aż do 2023 roku.

  • W 2007 roku powstał drugi grudziądzki Dom Dziennego Pobytu przy ul. Dywizjonu 303.

  • Oba Domu Dziennego Pobytu połączono w 2014 roku.

  • A w 2023 zostały administracyjnie wchłonięte przez Dom Pomocy Społecznej w Grudziądzu.

Teraz jednocześnie obchodzono więc nie tylko 40-lecie Domu Dziennego Pobytu, ale także 10-lecie połączenia dwóch DDP i "roczek" przejęcia pod egidę Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu.

- W tej chwili oferujemy wsparcie 100 uczestnikom. Nasi seniorzy przychodzą tu, bo czują się dobrze, mogą realizować swoje plany, rozwijać swoje pasje i mam nadzieje, że sobie to chwalą - mówił kierownik Bojarski.

Seniorów chętnych do przychodzenia na zajęcia w Domu Dziennego Pobytu jest więcej. Niestety, miejsc na razie nie ma. A na liście oczekujących jest około 20 nazwisk.

Dom Dziennego Pobytu w Grudziądzu funkcjonuje w dwóch placówkach:

  • przy ul. Piłsudskiego 111, gdzie jest 60 miejsc

  • oraz przy ul. Dywizjonu 303/4, gdzie miejsc jest 40.

Pierwszy obiekt dysponuje 60 miejscami, natomiast drugi 40 miejscami.

DDP zapewnia seniorom opiekę dzienną (bezpłatnie) oraz posiłki (te są już odpłatne).

Seniorzy, którzy chcą brać udział w Domu Dziennego Pobytu, wniosek o przyjęcie składają do dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który wydaje stosowną decyzję.

Zobacz zdjęcia z 40. "urodzin" Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu

Trwa głosowanie...

Czy to ciekawa oferta dla seniorów z Grudziądza?

O seniorach w Grudziądzu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska