W ramach projektu zorganizowane zostaną dla młodzieży liczne zajęcia rozwijające, a dla nauczycieli szkolenia, a nawet studia podyplomowe.
Umowa, którą przekazano w czwartek (9.05.) naszemu starostwu, dotyczy programu, który obejmie 180 uczniów i 26 nauczycieli z trzech szkół powiatu: Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół we Wroniu, Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie im. Zygmunta Działowskiego oraz Szkoły Podstawowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dębowej Łące.
Na co mogą liczyć uczniowie?
Zorganizowanych zostanie szereg zajęć dodatkowych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, języka angielskiego i niemieckiego, a także zajęcia urozmaicające z narzędziami TIK. Co to takiego? Są to metody aktywizujące jak zabawy, gry dydaktyczne oraz eksperymenty badawcze i doświadczenia. Eksperymenty te będą dotyczyć biologii, chemii i fizyki.
Pojawi się coś także dla uczniów, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości na rynku pracy. Będą to zajęcia pokazujące, w jaki sposób powinni się zachowywać oraz jakie umiejętności zdobywać, aby dać sobie radę w dorosłym życiu zawodowym. Dlatego też nie ominą ich zajęcia w grupach, bo na umiejętność „pracy zespołowej” bardzo zwracają obecnie uwagę pracodawcy wpisując ją w ofertach pracy.
Uczniowie, którzy wymagają większej ilości czasu, aby „wkuć”, będą mogli skorzystać z zajęć wyrównujących ich poziom przyswojonej wiedzy do poziomu młodzieży z lepszymi wynikami.
Z części zajęć będą mogli skorzystać wyłącznie uczniowie jednej ze szkół, tak np. zajęcia terapeutyczne przeznaczone są wyłącznie dla uczniów szkoły w Dębowej Łące, a doradztwo edukacyjno-zawodowe dla młodzieży z wąbrzeskiego liceum.
Docierają do młodzieży z powiatu wąbrzeskiego, aby czytali e-booki [zdjęcia]
Licealiści z dwóch szkół będą mogli także wziąć udział w czterdziestu stażach organizowanych u przedsiębiorców w okresie wakacji letnich w 2020 r. oraz w 2021 r. Każdy uczeń za przepracowanie 150 godzin otrzyma stypendium w wysokości 1.500 zł.
Nauczyciele pójdą na szkolenia
To nie koniec - pojawi się także coś dla nauczycieli, a dokładnie będzie to szereg bezpłatnych szkoleń, które pozwolą na wprowadzenie wszystkich zajęć dodatkowych dla uczniów. Tak więc nauczyciele będą mogli zdobyć wiedzę z wykorzystania metod eksperymentu naukowego, wspomnianych metod TIK, zaplanowano szkolenia z metod terapeutycznych oraz indywidualnego podejścia do każdego z uczniów.
Na nauczycieli czeka kolejna gratka: studia podyplomowe z doradztwa edukacyjno-zawodowego i przedsiębiorczości.
Znajdzie się też coś dla szkół
Szkoły, które wezmą udział w projekcie otrzymają m.in. tablice i monitory interaktywne oraz komputery przenośne.
- Projekt będzie realizowany od 1 września - mówi Aleksander Czarnecki, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie. Będzie trwał do 30 września 2021 r.
Agro Pomorska odcinek 61,
