Spis treści
Każda zmiana na roślinach może budzić niepokój. Czasem jest to wina chorób lub działania szkodników, czasem nieodpowiednich warunków. W przypadku upraw ogórków gruntowych częstym zmartwieniem są żółknące liście. Najlepiej zawczasu zadbać o rośliny, a jeśli problem pojawia się w trakcie wzrostu, od razu reagować.
Jak uprawiać ogórki?
W lipcu zaczną dojrzewać m.in. pomidory, cebule z dymki i ogórki. Te ostatnie nie są trudne w uprawie, ale wymagają konkretnego stanowiska. Z rozsad sadzi się je jeszcze w kwietniu, z kolei wysiew do gruntu najlepiej jest przeprowadzić 10-20 maja.
Ogórki nie lubią gleb zbyt kwaśnych, dlatego warto sprawdzić wcześniej pH, które powinno mieścić się w zakresie 6.5-7.0. Jeśli odczyn jest kwaśny, powinniśmy zdecydować się na wapnowanie i to z wyprzedzeniem, pisze Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro.
Obfite plony ogórków może zaburzyć nieznajomość poplonu lub sąsiedztwa. Ogórki nie obrodzą w ziemi po gatunkach kapustnych, marchwi, ziemniaku czy selerze. Nie warto też wybierać miejsc, gdzie wcześniej znajdowały się warzywa psiankowate i dyniowate.
Z kolei dobre sąsiedztwo dla ogórków, które warto mieć w warzywniku, to m.in. rośliny strączkowe, oregano, czosnek, szczypiorek i buraki.
Dlaczego liście ogórków żółkną?
Ogórek jest warzywem ciepłolubnym, potrzebuje żyznej gleby i odpowiedniej ilości wody. Czasem jednak pojawiają się problemy w uprawie, plony są słabe albo na etapie wzrostu liście nabierają żółtej barwy. Powodów może być kilka:
brak lub niedobór składników mineralnych (azot, potas),
niewłaściwe podlewanie,
zmiana warunków pogodowych,
obecność szkodników,
choroby, np. mączniak.
W przypadku chorób czy obecności insektów najczęściej stosuje się opryski lub naturalne preparaty odstraszające. Na forach często polecane są opryski z sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Najczęściej jednak żółknięcie liści spowodowane jest brakiem odżywienia lub prostymi błędami, a to można łatwo naprawić.
Czy można źle podlewać ogórki? Można. Wielu początkujących ogrodników podlewa rośliny z góry, a to powoduje moczenie liści. W efekcie, zamiast do korzeni, woda zalewa całą uprawę. Może to prowadzić zamierania liści, na dalszym etapie do chorób. Jeśli nie masz funduszy na zakup kropelkowego systemu nawadniania, pamiętaj, aby strumień wody z węża kierować na ziemię tuż przy korzeniach.
Pamiętaj też, że ogórki należy podlewać wodą o temperaturze otoczenia, gdyż zimna woda może spowodować u nich szok termiczny, prowadzący do zaburzeń w rozwoju roślin, przypomina Katarzyna Laszczak, RegioDom.
Ogórki są wymagające, jeśli chodzi o potrzeby składnikowe. W pierwszej kolejności, gdy zauważysz problem żółknących liści, zadbaj o to, aby dostarczyć im odpowiednich składników mineralnych. Niedobór magnezu lub potasu może być przyczyną problemu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
