Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego wciąż są wstrzymywane przyjęcia we włocławskim szpitalu? Radny oczekuje wyjaśnień

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Radny województwa Stanisław Pawlak zaniepokojony sytuacją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku!. Chodzi m.in. o wstrzymywanie przyjęć do oddziałów. W tej sprawie samorządowiec złożył interpelację.

To kolejna interpelacja radnego województwa Stanisława Pawlaka w sprawie sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. Bo radny jest zaniepokojony między innymi częstym wstrzymywaniem przyjęć pacjentów do poszczególnych oddziałów. Jak wylicza, tylko od 11 lutego br. włocławska lecznica wstrzymała przyjęcia na oddział wewnętrzny, nefrologią i chirurgię, a pacjenci byli kierowani do innych szpitali w województwie.

Marszałek Piotr Całbecki już wcześniej wyjaśniał, co jest powodem wstrzymywania przyjęć. I wskazywał, że odbywa się to w szczególności w sytuacji, gdy występuje ognisko zakażenia np. Covid 19 i taki nakaz wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, albo gdy wszystkie dostępne miejsca w danym oddziale są zajęte, a wtedy zawieszenie przyjęć odbywa się na wniosek kierownika oddziału, który odpowiada za prawidłowe udzielanie świadczeń zdrowotnych. Wreszcie trzeci wskazany przez marszałka powód zawieszania pracy oddziałów to absencja kadry medycznej, która uniemożliwia utrzymanie ciągłości opieki nad pacjentami. W obecnej sytuacji epidemiologicznej, dodawał marszałek, absencję tę wywołuje głównie Covid 19, który wymusza m.in.kwarantanny i izolacje.

Co na to radny? Stanisława Pawlaka te wyjaśnienia nie satysfakcjonują i zauważa, że pandemia dotyczy wszystkich szpitali bez wyjątku, a we włocławskim szpitalu zawieszanie przyjęć pacjentów jest częstsze niż gdzie indziej.
W odpowiedzi na interpelację Stanisława Pawlaka marszałek zwraca też uwagę na braki kadrowe, które jak pisze, dotykają nie tylko Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, lecz szpitali w całym kraju. Jak pisze, w publicznym systemie ochrony zdrowia, przy deficycie pracowników służby zdrowia, lekarze często odchodzą do spokojniejszej, lepiej płatnej pracy w warunkach pozaszpitalnych.

Radny zgadza się też z marszałkiem, że problemy kadrowe, jeśli chodzi o pracowników medycznych występują w szpitalach w całym kraju, ale podkreśla, że we Włocławku te problemy są nasilone. I wskazuje, że lekarze ze szpitala wojewódzkiego we Włocławku odchodzą do szpitali powiatowych podkreślając, że inne szpitale nie wstrzymują przyjęć pacjentów tak jak we Włocławku. - Jak zarządzają dyrektorzy szpitali powiatowych w rejonie włocławskim, że lekarze z naszego szpitala wojewódzkiego przechodzą do nich do pracy? - stawia pytanie.

Stanisław Pawlak odniósł się także do wyjazdu medyków z włocławskiego szpitala do Etiopii. Bo ma wątpliwości, czy w obecnej sytuacji, przy ciągłych brakach kadrowych, wyjazd taki był przemyślaną decyzją kierownictwa lecznicy. - Przyzna Pan, że coś tu nie gra - pisze radny do marszałka. I oczekuje przedstawienia programu, którego wdrożenie doprowadziłby do " zmiany trwającego złego stanu organizacyjnego szpitala i zapewniłoby rozwój stabilnych usług medycznych na poziomie takim jaki powinien mieć szpital wojewódzki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska