www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
- Ta ulica nie stanie się wizytówką miasta, dopóki będą przy niej stały odrapane kamienice - mówią kupcy z Długiej. I naciskają właścicieli tamtejszych nieruchomości.
Sklepikarze i restauratorzy z dawnego traktu kupieckiego Bydgoszczy nakłaniają kamieniczników do odnawiania ich nieruchomości.
- Spotkaliśmy się z właścicielami kamienic, by wypracować wspólny plan działania - mówi Edward Syka, prezes honorowy Stowarzyszenia Bydgoska Starówka. - Musimy wspólnie dbać o tę ulicę. Chcemy uświadomić właścicielom, że tak długo, jak budynki przy Długiej będą straszyły swoim wyglądem, ta ulica nie stanie się naszą wizytówką, a mogłaby i powinna się nią stać.
Właściciele mogą ubiegać się o pieniądze na remonty z budżetu miasta oraz w ramach programów unijnych. Dwa miesiące temu zakończył się generalny remont odtworzeniowy piętrowej kamieniczki przy pobliskiej ulicy Batorego.
- Co z tego, jeśli od lat z miejsca nie rusza remont jednej z najbardziej okazałych kamienic, tej przy Długiej 42 - dodają działacze stowarszenia. - Jej właściciel nie uzyskał pozwolenia od miejskiego konserwatora zabytków na wyburzenie frontowej ściany domu. A to jedyny sposób, by w tym miejscu mógł powstać piękny gmach.
Mimo że wzdłuż brukowanej ulicy wciąż wiele domów wymaga remontów, ulica żyje.
Dzisiaj o godz. 12 rozpocznie się na niej Bydgoski Jarmark Antyków i Osobliwości. Impreza potrwa do jutra, do godz. 16.
Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna, główny organizator wydarzenia zapewnia, że każdy, kto chciałby sprzedać przechowywane w domu pamiątki związane z Bydgoszczą, może dzisiaj i jutro za darmo ustawić na Długiej swoje stoisko.
Udostępnij