Spis treści
Długi weekend jeszcze w październiku? To możliwe
W październiku, jak co roku, nie wypadało żadne święto, które zmniejszałoby ustawowy wymiar czasu pracy. W tym miesiącu mamy zatem 22 dni do przepracowania, co dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych na umowach o pracę.
Można jednak sprytnie wykorzystać końcówkę miesiąca. Dwa ostatnie dni października przydają w poniedziałek i wtorek. Zaraz po nich mamy dzień wolny od pracy, a więc 1 listopada, Wszystkich Świętych. Wystarczy wykorzystać dwa dni urlopu 30 i 31 października, aby już w sobotę zacząć długi weekend. Da to aż 5 dni wolnych od pracy.
Urlop po 1 listopada? Wystarcza dwa dni, a nawet jeden
Święto Wszystkich Świętych przypada w połowie tygodnia pracy, dlatego podobny manewr można zastosować już po dniu ustawowo wolnym od pracy. Urlop w dniach 2-3 listopada będzie oznaczał długi weekend trwający 5 dni, od środy do niedzieli. Ale czy to ostatnia w listopadzie szansa na dłuższy urlop?
Święto Niepodległości 11 listopada przypada w tym roku w sobotę. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w tym dniu. Czy zatem za 11 listopada należy się dzień wolny? Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca musi oddać ten dzień pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Być może wystarczy zatem dogadać się z pracodawcą, aby dzień wolny można było odebrać już 10 listopada i przedłużyć weekend do trzech dni.
Kto nie dostanie dnia wolnego za 11 listopada?
Święto, które występuje w okresie rozliczeniowym i przypada w innym dniu, niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Co więcej, odebranie dnia wolnego musi nastąpić jeszcze w listopadzie pod groźbą grzywny dla pracodawcy, który nie dopełni tego obowiązku. Szkopuł w tym, że to pracodawca decyduje, kiedy da nam wolne. W większości przypadków w polskich firmach pracodawcy zdecydują się prawdopodobnie na oddanie tego dnia w piątek 10 listopada.
W teorii dzień wolny za święto przypadające w sobotę przysługuje wszystkim osobom pracującym na umowie o pracę. Nie dotyczy to jednak pewnych grup zawodowych, m.in. nauczycieli. Dnia wolnego za 11 listopada nie dostaną także osoby na umowach zlecenie i o dzieło.
Jestem na zwolnieniu. Czy należy mi się wolne za święto w sobotę?
Jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje także dzień święta przypadającego w sobotę, nie traci od prawa do odbioru tego dnia. Jeśli natomiast święto minie, a pracodawca wyznaczy już termin odbioru dnia wolnego i w tym czasie pracownik przejdzie na zwolnienie lekarskie - wówczas traci on prawo do jego odbioru. Dobrą wolą pracodawcy będzie wówczas wyznaczenie mu innego dnia odbioru wolnego za święto. Prawo odbioru dnia wolnego za święto w sobotę ma także pracownik w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
