Jednym prognoza pogody jest potrzebna, by zaplanować urlop, innym do zorganizowania pracy. Tak jest w przypadku rolników, którzy przygotowują wiosenne zasiewy. Niektórzy już wysiali jarą pszenicę. Co czeka nas w pogody w najbliższych miesiącach? Sytuację nakreśla IMGW w eksperymentalnej długoterminowej prognozie.
Długoterminowa prognoza pogody na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 2022
IMGW zastrzega, że do poprawnej interpretacji przedstawionej prognozy, trzeba rozumieć pojęcia (wyjaśniamy je na końcu artykułu):
- „poniżej normy”,
- „w normie”,
- „powyżej normy”.
Na polach już w marcu brakuje wody, a IMGW wskazuje na suszę atmosferyczną. Na przeważającym obszarze Polski nie padało od 3 tygodni. Dla rolników to duże zmartwienie, bo rusza sezon wegetacyjny. Nie rozpuszczają się rozsiane nawozy, trudności ze wschodami będą miały wysiewane już zboża. uprawy ozime też spragnione są wilgoci.
- Od soboty chmur zacznie przybywać na północy Polski. Przełom marca i kwietnia to znów dominacja słonecznej pogody - zapowiada Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Wcześniej jednak nie mamy co liczyć na opady deszczu. Dopiero pod koniec tygodnia czeka nas kilkudniowe załamanie pogody. Najwięcej deszczu spadnie na północy Polski - prognozuje IMGW.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie" w prognozie IMGW?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
